Miks on vaja kasutusele võtta digivaluuta ehk keskpangaraha?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. veebruar 2023 kell 16:12Foto:  costanachrichten.com / Arne Dedert. Euroopa keskpanga president Christine Lagarde näeb digitaalse euro kasutuselevõtus Euroopa strateegilise autonoomia tugevdamist. 

Euroopa Liit eesotsas Hispaaniaga töötavad praegu palehigis digitaalse euro, digi-ID ja digi-rahakoti kasutuselevõtu nimel. Lisaks Hispaaniale teevad keskpanga digitaalse valuuta (CBDC) juurutamiseks jõupingutusi ka Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia ja Holland ning ka Venemaa, Jaapan ja USA. 2023. aastal plaanib Euroopa Komisjon välja anda määruse, mis käsitleb digitaalse euro kasutuselevõttu. Mis on digitaalne euro? Millist kasu see peaks tooma? Mida ütlevad kriitilised hääled? Kas see seotakse teiste digiteenustega, näiteks digi-ID-ga? Kas meid ootab ees Hiina-sarnane kontrollühiskond koos sotsiaalse krediidi skooriga?

 

Mis on digitaalne euro?

Digitaalne euro on elektrooniline maksevahend, mille väljastab Euroopa keskpank (EKP) ja mis tuleb teha kättesaadavaks kõigile euroalal. Euroopa keskpank ei tegele muidugi selle projektiga üksi. Keskpangad üle kogu maailma töötavad oma digitaalsete valuutade kallal, mida tehnilises kõnepruugis nimetatakse Central Bank Digital Currency ehk lühidalt CBDC ehk digitaalne keskpangaraha. Kui kaugele sellega jõutud on, saab lugeda aadressilt https://cbdctracker.org.

EKP on digitaalse euro kallal põhjalikumalt töötanud alates 2021. aasta oktoobrist ja katsetab koos euroala riikide keskpankadega, kuidas see igapäevaelus või praktikas toimida võiks. 16. septembril 2022 avaldatud pressiteates ütles EKP oma veebilehel, et teeb sel eesmärgil või tehnoloogilise teostatavuse huvides koostööd viie ettevõttega: need on Hispaania Caixa pank; Prantsuse makseplatvorm Wordline; EPI (European Payments Initiative), 31 panga üh

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt