ESTCube-1 starti saab jälgida reaalajas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. mai 2013 kell 17:00estc 1

Foto: www.estcube.eu avaleht

Laupäeva varahommikul kell 5.06 stardib Lõuna-Ameerikas Prantsuse Guajaana väikelinna Kourou lähedal asuvalt Euroopa Kosmodroomilt kosmosesse Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) kanderakett VEGA 02, mille pardal viiakse 600 km kõrgusele orbiidile Eesti esimene satelliit ESTCube-1, vahendas ERR.

 

Sellega saab Eestist 41. riik maailmas, milles valmistatud tehiskaaslane on registreeritud ÜRO kosmosesse lennutatud tehisobjektide nimistus. ESTCube-1 starti saab jälgida reaalajas lehel www.arianespace.tv.

Tänaseks on ESA-l 20 liikmesriiki ning kolm koostööriiki, viimaste hulka kuulub ka Eesti. Koostööriigi staatus võimaldab Eesti ettevõtetel täita ESA tellimusi ja osaleda ESA projektides. Tosin projekti Eesti ettevõtete ja teadusasutustega on täitmisel, järgmised kümme on välja valitud ja ootavad lepingu sõlmimist.

Eestit esindab ESA juures ja koordineerib projekte ning korraldab koostööd Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuses (EAS) tegutsev Eesti Kosmosebüroo.

„ESA on näidanud üles suurt huvi ESTCub-1 satelliidi missiooni tulemuste vastu. ESTCube-1 kannab unikaalset eksperimenti, mille käigus testitakse uudse konstruktsiooniga päikesepurje üht elementi,  nanojuhet, mis keritakse lahti eriliselt poolilt. Selleks pannakse satelliit oma telje ümber pöörlema ning tekkiv tsentrifugaaljõud tõmbab nanojuhtme satelliidist välja,“ rääkis EAS-i kosmosebüroo juht Madis Võõras. „Päikesetuule mõjul omandab juhe elektrilise laengu ning seda mõõdetakse. Eksperimendi käik jäädvustatakse videokaameraga ning tulemused edastakse maale amatöörraadio sagedustel,“ lisas ta.

ESTCube-1 missiooni maajaam asub Tartu Observatooriumis Tõraveres.

ESTCube-1 stardiga võidab Eesti ka Baltimaade ja Soome „kosmosevõidujooksu“. Leedu kuupsatelliit Lithuanica SAT-1 on kavas viia kosmosesse tänavu novembris, Läti satelliit VENTA-1 on küll valmis, kuid stardiaja kohta puuduvad andmed. Soome kuupsatelliit Aalto-1 on kavas viia kosmosesse järgmisel aastal.

ESA kinnitusel on ESTCube-1 missioon sissejuhatuseks Eesti saamisel ESA täisliikmeks aastal 2015, mis kinnitab Eesti partnerite tehnoloogilist ja organisatoorset võimekust.

 

Allikas: ERR

ESTCube-1 projekti ametlik uudistekanal Facebookis.

ESTCube-1 koduleht.

Foto: www.estcube.eu avaleht

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt