India saadab Marsi juurde kosmosesondi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. oktoober 2013 kell 12:435. novembril plaanib India teele saata kosmosesondi Marsile, Mars Orbital Missioni (MOM) peamine eesmärk on näidata, et India suudab Marsi ümber tehiskaaslase tiirlema panna.

 

India alustas kosmoseprogrammi juba 1960. aastatel, aga esialgu piirdus pikka aega vaid Maa ümber tiirutavate satelliitidega, mis seirasid kosmosest muu hulgas India metsade seisundit ja otsisid põhjaveevarusid.

Viie aasta eest lennutati aga Kuu ümber tiirlema Chandrayaan-1, mis muu hulgas avastas vett ka Kuu pealt. Ka Marsi ümber orbiteerima hakkav Mars Orbital Mission, nagu kosmoselaeva ühes India riigikeeles, inglise keeles, nimetatakse, hakkab teadusuuringuid tegema.

Selle pardal on viis teadusinstrumenti, sealhulgas metaanisensor – metaani olemasolu pakub huvi, sest meil Maal on põhilised metaanitekitajad elusolendid. Lisaks püütakse jõuda jälile, miks on Marsi atmosfäärist vesi kaotsi läinud.

 

Allikad: ERR Teadus, Space.com

Foto: Indian Space Research Organisation

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt