Indias soovitakse keelustada delfinaariumid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. oktoober 2013 kell 11:55India on ametlikult tunnustanud delfiine kui mitte-inimestest isikuid, kelle õigusi elule ja vabadusele peab austama. India keskkonnaministeerium on soovitanud valitsusel keelustada delfinaariumid ja teised kommertseesmärkidel peetavad meelelahutusasutused, milles peetakse vaalaliste liike nagu mõõkvaalad ja afaliinid ehk laiksilm-delfiinid, kes on tõenäoliselt kõige tuntum delfiiniliik maailmas.

 

Valitsuse ametlikus seisukohas sõnastatakse, et teadustöö on selgelt näidanud, et vaalalised on väga intelligentsed ja tundlikud ning delfiine peaks käsitlema mitte-inimestest isikutena, millega kaasnevad ka asjakohased õigused.

Loomakaitsjad tervitavad sellist otsust, öeldes, et see avab terve uue eetika diskursuse loomakaitse liikumise jaoks Indias. India on maailmas neljas riik, kes keelab vaalaliste kasutamise kommertsi ja meelelahutuse eesmärkidel, enne on seda juba teinud Costa Rica, Ungari ja Tšiili. Selline liikumine, mis tunnustab vaalade ja delfiinide õigusi individuaalidena, sai hoo sisse kolm aastat tagasi Helsingis, kus teadlased ja eetikaspetsialistid koostasid vaalaliste õiguste deklaratsiooni. Sellele allakirjutanute hulgas oli ka üks maailma juhtivaid mereteadlasi Lori Marino, kellel on tõendusmaterjal selle kohta, et vaalalistel on suur kompleksne aju, millel on eriti hästi arenenud kommunikatsiooni ja kognitsiooni piirkond.

Tema töö näitab, et delfiinidel on inimestega sarnane enesetaju. Nad suudavad enda peegeldust ära tunda, tööriistu kasutada ja abstraktseid kontseptsioone mõista. Pereliikmete ja sõprade jaoks kasutavad nad unikaalseid signaalmärguandeid, mis sarnanevad sellele, kuidas inimesed kasutavad nimesid. Kuid nende võime õppida trikke on teinud neist üle maailma veešõude lemmik-peategelased.

 

Mereloomade piinamine

Indias on viimasel ajal sissetulekud inimese kohta tõusnud, mis tähendab, et meelelahutusturg on suurenemas. Ning miski muu ei meelita inimesi nii hästi nagu intelligentsed ja tundlikud delfiinid. See on hea võimalus raha teha. Kuid enamasti ei tea publik, mida loomad on kinni püüdmisel läbi elanud. Delfiinide püüdmisel aetakse parv madalasse lahte, milles selekteeritakse välja noored emased loomad, kes on näitamiseks sobivad, ülejäänud sageli lihtsalt tapetakse.

Vangistuse kogemus on vaalaliste jaoks piinarikas. Nad kasutavad navigeerimiseks kajaloodi signaale, kuid suurtes paakides, kus neid hoitakse, põrkab kaja seintelt tagasi, põhjustades loomadele suurt stressi. On tõendeid sellest, kuidas delfiinid peksavad peaga vastu seinu ning mõõkvaalad kulutavad enda hambad ära, püüdes trelle ja seinu hammustada.

 

Gangese jõedelfiini uus võimalus

On võimalik, et India uus keeld vaalaliste vangistamise osas toob kaasa suurenenud huvi, kaitsmaks nende endi maal elavat Gangese jõedelfiini. India looduskaitseühingu Wildlife Protection Society esindaja Belinda Wright ütles: “Ma loodan, et see lisab uut energiat Gangese delfiini päästmise plaani, mis peaks kestma kuna 2020. aastani. Kuid seni on selle osas väga vähe ette võetud.“

Tema sõnul on vastu võetud keeld hea esimene samm, kuid ta hoiatab liigse optimismi eest. “Olen väga uhke selle üle, et India seda tegi. Ma ei taha olla küüniline, kuid olen olnud looduskaitsja Indias juba nelikümmend aastat. Seaduse sõnastus on vaimustav, kuid ma ei usu, et see palju muudab. Kuid hea asi on see, et delfiine ei ohusta enam delfinaariumid,“ lisas Wright.

 

Allikas: DW

Foto: Wikimedia Commons / NASAs

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt