Leedu kuumad uudised: 21. jaanuar – 3. veebruar

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. veebruar 2013 kell 16:21Flag_of_Lietuva

Foto: Public Domain, Wikimedia Commons

Leedu tahab sama soodsat gaasidiili nagu Eestil ja Lätil

Leedu peaminister on teatanud, et eeldab saada Venemaalt Eesti ja Lätiga sarnaste tingimustega gaasilepingut, rõhutades seejuures ka Leedu kaudu Kaliningradi toimuvat gaasitransiiti. Kuigi valitsus ei ole asunud avalikult võimaliku uue hinnapoliitika üle spekuleerima, on salamisi väisanud Vilniust Gazpromi president ning ka peaminister on muu jutu sisse poetanud vihje soovile saada viiendiku suurust hinnasoodustust. Gazpromi poolelt on aga pakutud ainult hinna üle kauplemise asemel „kogu suhetepaketi läbiarutamist“.

Meenutatakse, et eelmisel aastal saavutasid poolakad tänu euroliidu survele Gazpromilt 15% suuruse hinnasoodustuse. Link 1, link 2.

Vilniuse-Kaunase kaksiklinna ideed pidurdab rahanappus

Kümmekond aastat tööd Vilniuse ja Kaunase kaksiklinna kontseptsiooni kallal on jõudnud etappi, kus tekkinud ideed on jäänud toppama Leedu kahe suurema linna jaoks rahapuuduse taha. Raha ei paista leiduvat isegi selleks, et ideid mingi suurema konverentsi raames välja käia ja tutvustada neid ka Cannes’is kinnisvaramaailma iga-aastasel tippsündmusel.

Kuni raha otsitakse – või siis selle asendustegevusena –, on hakatud rääkima muude naaberomavalitsuste kaasamisest, aga ka selles plaanis mingeid konkreetseid edasiminekuid veel näha ei ole. Link.

 

Keelepoliitika käib tänavate nimesiltide kaudu?

Leedus on hakatud oma identiteeti ümber mõtestama erinevates keeltes tänavasilte kas maha võttes või lisades. Kui Valgevenega piirnevas Šalčininkais käib kogu riiki haaranud väitlus (millesse on sõna sekka öelnud nii kõrged kohtud kui ka peaminister) õiguse üle maha võtta poolakeelsed ehk mitteleedukeelsed tänavasildid, siis Klaipedas on vene taustaga poliitikud hakanud kõnelema venekeelsete tänavasiltide taastamise teemal. Link 1, link 2.

 

Toimetas Ain HinsbergKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt