Marsi meteoriit on arvatust vanem

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. november 2013 kell 12:47



Eelmisel aastal Sahara kõrbest leitud meteoriidis peitunud tsirkoonikristallide analüüs viitab, et meteoriit sisaldab 4,4 miljardi aasta vanuseid Marsi koore tükikesi, mis muudab selle vanimaks omataoliseks, pakkudes teadlastele uut teavet planeedi kujunemisloo kohta, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Mustaks Kaunitariks kutsutav meteoriit lagunes Maa atmosfääri sattudes viieks väiksemaks tükikeseks, mis sattusid erinevate meteoriidiküttide kätte, viimased müüsid need omakorda erinevatele uurimisrühmadele.

Selle aasta jaanuaris leidis Carl Agee juhitud töörühm NWA 7034 ‘ks nimetatud fragmendi rubiidiumi ja strontsiumi suhtelise sisalduse võrdlemise põhjal, et meteoriidi vanus on ligikaudu 2,1 miljardit aastat.

Munir Humayuni töörühm leidis aga, et meteoriidi moodustavate mineraalide vanus on 4,4 miljardit aastat. Meteoriit tõestab seega, et Marss oli juba sada aastat pärast planeedi moodustumist kihistunud ning planeedi koore paksus on 50 kilomeetrit, samuti saadi kinnitust teooriale, et Marss oli oma nooruspäevil vesine.

 

 

Allikas: ERR Teadus

Teadusuuring: Nature

Foto: Luc Labenne /Nature

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt