Kalad kasutavad suhtlemiseks erinevat tüüpi elektrivoolu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. oktoober 2013 kell 11:02Kaht väga sarnast Amazonase kalaliiki eristab see, et üks toodab alalisvoolu, teine aga vahelduvvoolu. Mõlemad perekonda Brachyhypopomus kuuluvad kalad kasutavad suhtlemiseks nõrka elektrivoolu ja määravad suunda eriliste elektroretseptoritega. Siiani ei suutnud bioloogid neil vahet teha ja kahe liigi isendid on muuseumikollektsioonides tihti segiläbi, vahendas Novaator.

 

USA Cornelli ülikooli teadlased uurisid kalu põhjalikumalt. Selgus, et liigil Brachyhypopomus walteri on pikk sale saba. See kala toodab vahelduvvoolu. Liigil Brachyhypopomus bennetti on suur elektrielund ja lühike jäme saba. See kala suhtleb ja orienteerub alalisvoolu kasutades.

Uurimuse autori John Sullivani sõnul erinevadki kalad eelkõige elektrielundi poolest. Uurija kinnitusel toodavad kõik ülejäänud teised perekonna Brachyhypopomus liigid vahelduvvoolu. Selle pidevalt muutuv suund võib aidata kaladel end varjata saaki otsivate röövloomade eest.

Tekib küsimus, miks on üks liik hakanud kasutama alalisvoolu? Üheks võimalikuks seletuseks on, et kala võib enesekaitseks matkida alalisvoolu kasutavat elektriangerjat. Elektriangerjas on kõige võimsam elektrikala, kes suudab tekitada ligi kuuesajavoldise pingega elektrivälja. Sellist pettust, kus ohutud loomad jäljendavad oma välimuselt või käitumiselt palju ohtlikumaid liike, esineb looduses sageli.

Sullivan pani ette hoopis teistsuguse selgituse. Nimelt on kahe lähedase elektrikalaliigi elupaigad pisut erinevad ja B. bennetti elutseb jõepiirkonnas, kus on palju röövkalu.

Peaaegu kõikidel uurimise ajal püütud elektrikaladel olid sabad ära hammustatud. Tõsi küll, saba kasvab tagasi, kuid see võtab aega. Vahelduvvoolu tootvatel kaladel pärinevad negatiivsed laengud sabapiirkonnast ja ärahammustatud kehaosa segab elektrivälja tekitamist. See pani teadlase oletama, et alalisvoolule ümberlülitumine aitas loomadel suhelda ja orienteeruda ka siis, kui saba oli tõsiselt vigastatud. Kas see on nii, vajab katsetega tõestamist.

 

 

Allikad: Novaator, ZooKeys

Foto: reginaldo65.blogspot.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt