Soome uuring leidis kaladest ravimite jääke

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. aprill 2013 kell 21:33Lappeenranna Haapajärvi kalade sapist leiti jälgi 17 erinevat tüüpi ravimitest, seal hulgas kõige tavalisemate Soomes kasutatavate valuvaigistite jääke. Kalades oli nende kogus 1000 korda suurem kui järvevees, vahendab ERR Yleisradio uudist.

 

Jenny-Maria Brozinski väitekirja jaoks uuriti latikaid ja särgi, mis olid püütud Haapajärvest, kuhu on lastud Lappeenranna linna puhastatud heitvett. “Uurimuses leiti kala sapist peamiselt kolme erinevat ravimit. Diklofenak, naprokseen ja ibuprofeen on ühed kõige tavalisemad Soomes kasutatavad valuvaigistid,” ütles Brozinski.

Kalade sapis olid ravimijääkide kogused umbes tuhat korda suuremad kui vees. Kalaliha uurimuses ei analüüsitud. Kui ravim on jõudnud sappi, on see olnud ka kala vereringes. Teadlase sõnul võivad mõned ühendid jõuda vereringest ka lihastesse.

Brozinski ütles, et tema uurimistulemused olid osalt ettearvatavad, kuna ka välisriikides tehtud uurimustes on saadud andmeid ravimite kogunemisest kaladesse.

 

Ka Telegram kirjutas hiljuti ravimitega saastunud veest, mis on saamas globaalseks probleemiks, kuid millest eelistatakse vaikida.

 

 

Allikad: ERR, viide uuringule

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt