Linnutee galaktika keskpunktist väljub tohutu kiirgus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. veebruar 2013 kell 12:43Portaal Alkeemia.ee kirjutab, et astronoomid Austraalia idaosas on CSIRO vaatluskeskuse 64-meetrise läbimõõduga Parkesi raadioteleskoopi kasutades avastanud meie galaktika keskpunktist tuleva tohutu laetud osakeste kiirguse ehk väljavoolu. Millega on tegu?

 

Teadlaste kinnitusel sisaldab see väljavool erakordsel hulgal energiat, ületades plahvatava tähe vallandatava energia miljonikordselt. Kuigi väljavoolude paiskumise kiirus on ligi 1000 kilomeetrit sekundis, ei kujuta need endast mingit ohtu Maale ega meie päikesesüsteemile.

“Need ei tule meie suunas, vaid liiguvad galaktika tasandil risti üles-alla,” ütles CSIRO uurija Ettore Carretti. “Meie asume galaktika keskpunktist 30 000 valgusaasta kaugusel ja täpselt tasandi peal. Need voolud ei ole meile ohtlikud.”

Väljavoolud ulatuvad galaktika tasandi pealmisest ja alumisest poolest 50 000 valgusaasta kaugusele, mis on võrdne Linnutee galaktika pooliku läbimõõduga. Astronoomide sõnul ulatuvad väljavoolud umbes kahe kolmandiku jagu taeva ühest horisondist teiseni, vastates “hägusale” mikrolainete kiirgusele, mida on varem märganud WMAP-i ja Plancki kosmoseteleskoobid.

 

“Meie vaatlused näitavad, et tegu oli täheenergiaga,” kinnitab CSIRO, selgitades, et need väljavoolud on pealtnäha tingitud mitme tähepõlvkonna moodustumisest ja plahvatamisest galaktika keskpunktis viimase saja miljoni aasta vältel. Teooria kinnitamiseks pidid astronoomid mõõtma väljavoolude magnetvälju.

Need uusimad avastused väljavoolude teemal aitavad vastata ühele astronoomia suurimale küsimusele meie galaktika kohta: kuidas suudab see luua ja säilitada oma magnetvälja?

“Galaktika keskpunktist tulev väljavool ei kanna kaasas mitte ainult gaasi ja kõrge energiasisaldusega elektrone, vaid ka tugevaid magnetvälju,” ütles üks rühmaliige, dr Marijke Haverkorn Radboudi ülikoolist Hollandis. “Me oleme arvamusel, et see mängib suurt rolli galaktika üldise magnetvälja tekitamises.”

 

Allikas: Alkeemia.ee

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt