Eraalgatuslik Marsi-missioon – kas vaimustav idee või kulukas egotripp?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. veebruar 2013 kell 10:12 

Internet kihab spekulatsioonidest, et maailma esimene kosmoseturist Dennis Tito (72) teeb 27. veebruaril avalikuks oma plaani saata juba 2018. aastal välja Marsi-missioon. Siiani lekkinud andmete põhjal oleks tegu 501-päevase ringreisiga, mis mööduks punasest planeedist ilma orbiidile sisenemata. Erakordne oleks aga see, et reisi teeks kaasa kaks meeskonnaliiget.

 

Peetakse võimalikuks, et süstikuna tuleks kõne alla spetsiaalselt kohandatud SpaceX Dragon, mis on algselt mõeldud teenindama rahvusvahelist kosmosejaama. See on tõeline väljakutse mahutada nii väiksesse kapslisse kaks meeskonnaliiget ja kogu varustus viiesajaks päevaks. Kosmonautidel tuleks see aeg veeta sisuliselt ilma liikumisruumita, aga keha tööshoidmine on kaaluta olekus eriti tähtis.

Füüsiliste ebamugavuste kõrval ei tohi kindlasti alahinnata psühholoogilisi raskusi. Plaanitav sõit oleks lausa 60 päeva pikem kui senine kosmosereisi rekord ning keegi ei ole uurinud, kuidas mõjub vaimsele tervisele üle 16 kuu pikkune viibimine nii tillukeses ruumis.

 

Kui kogu see hullumeelne plaan ka teostatav oleks, jääks ikkagi õhku küsimus, mille nimel sellist reisi ette võtta? Miks saata meeskonnaliikmed kurnavale teekonnale, kui eesmärgiks on vaid planeedist eemalt mööduda? Vaevalt et 77-aastane Tito ise kapslisse roniks, kuigi energiat näib vanahärral tõepoolest olevat mitme eest ning ilmselgelt pole ka raugenud tema tahe kosmost vallutada.

Kas ja kui paljud spekulatsioonid tõeks osutuvad, selgub juba pärast kolmapäevast pressikonverentsi. Igal juhul on inspireeriv, et erasektor ohjad nii jõuliselt enda kätte on võtnud, sest riiklikud Marsi-missioonid on lükatud määramatusse tulevikku.

 

 

Allikad: iO9, National Georgraphic

 

Loe lisaks: Forte, Postimees, Elu24

 

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt