Loova disainiga kodumasin: destillaator, mis muudab soolase vee joogiveeks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. november 2013 kell 14:407_gabriele-diamanti-eliodomestico-prix-hemile-hermes-2011-working-1Disainer Gabriele Diamanti töötas välja seadme, mis võimaldab muuta soolase merevee joogiveeks. Diamanti sõnul ei ole päikese jõul töötavad destilleerimisseadmed kaugeltki uued ideed, aga see-eest on haruldane leida neid kodusest majapidamisest. Tavaliselt kasutatakse selliseid seadmeid haiglates või suurtes jaamades kindla piirkonna hüvanguks ja neid juhib kvalifitseeritud personal. “Ma proovisin luua midagi koduse majapidamise jaoks, mida iga perekond saaks ise otseselt kasutada,“ ütles ta.

 

“90% projektidest paigutuvad kahe ekstreemsuse – heategevuse või äri – vahele. Kumbki polnud minu inspiratsiooniallikas!“ ütles Diamanti, keda innustas hoopis tema enda ulatuslik reisimine ja sõprade tegevus MTÜ-des. Kuna globaalne joogivee nappus on aina tõsisem probleem, andis ta oma panuse selle lahendamisse päikese jõul töötava destilleerimisseadmega Eliodomestico.

GabrieleDiamanti-Eliodomestico-6

Kohalikud käsitöölised saavad destillaatori valmistamisel kasutada käepäraseid materjale

 

Seadme musta värvi boiler tuleb täita hommikul soolase mereveega ning sellele kaas tugevalt peale panna. Temperatuuri ja rõhu suurenedes surutakse aur allapoole läbi ühendustoru, nii et see koguneb kaande, mis töötab kondensaatorina, muutes auru mageveeks (lähemalt saab seda protsessi vaadata siit).

GabrieleDiamanti-Eliodomestico-8 

Kui Diamanti oli seadme tehnilises töökindluses veendunud, asus ta tööle disaini kallal, et kujundada kasutajatele sõbraliku ja äratuntava välimusega seade. “Iga detail on paika pandud kindla põhjusega, nii et toote disain ja tehnilised parameetrid on kompromiss uudse ja harjumuspärase tehnika vahel.“

Projekt võitis 2012. aasta Core77 sotsiaalse mõju auhinna ning Diamanti on saanud rohkelt rahvusvahelist tagasisidet. Ta loodab, et kohalikud ettevõtted kohandavad ja muudavad kujundust, et kasutada ära käepäraseid materjale ning kohalikku keskkonda. Idee on selles, et projekti juhendid toimetatakse ettevõtjateni MTÜ-de abiga ning kehtestatakse rahastamise programm, et toetada just väikesemaid algajaid tootjaid. “Seega MTÜ on säde, väikelaen on süütenöör ning kohalikud tootjad/käsitöölised on pommiks!“ võttis Diamanti kogu protsessi kujundlikult kokku.

 

Allikas: Real Farmacy

Fotod: core77.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.