Kanada teadlaste leiutis muudab asju nähtamatuks elektromagnetvälja abil

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. november 2013 kell 19:26invisibleMaterjaliteadlased on viimasel ajal loonud erinevaid metamaterjale, mis painutavad valguskiiri ja muudavad esemed nähtamatuks. Elektriinsenerid on ootamatul kombel selles vallas veelgi edukamad. Toronto ülikooli teadlaste leiutis muudab esemed nähtamatuks elektromagnetvälja abil, vahendab TÜ teadusuudiste portaal Novaator.

 

Nägemisel peegeldub vaadatavale esemele või olendile langenud valgus silma, kust signaal liigub edasi ajju. George Eleftheriades ja Michael Selvanayagam ümbritsesid metallsilindri elektromagnetvälja tekitavate väikeste antennidega. Tekkinud väli summutas katseeseme ümbruses lainete liikumise ja muutis selle nähtamatuks.

Erakordselt paljulubav on see, et uue “elektromagnetmantli” suurus on kergesti muudetav. Kogukate esemete – kas või lennuki või tanki mässimine metamaterjali on üsna tülikas. Uut antennisüsteemi saab kergesti kohandada vastavalt esemete mõõtmetele.

Ühe antennikihiga varjasid uurijad edukalt metallsilindrit raadiolainete eest. Suuremate esemete jaoks on vaja lihtsalt rohkem antenne.
Praegu peab antenne käsitsi seadistama sellele elektromagnetlainete sagedusele, mille eest soovitakse varjuda. Tulevikus saab neid panna kohalduma eri lainepikkustele.

Seadet saab kasutada nii sõjatehnika varjamiseks kui ka sidekvaliteedi parandamiseks. Näiteks saab levi takistavad konstruktsioonid mobiilimastide eest ära peita. Süsteem võib varjatavat eset ka moonutada – näidata seda suuremana või väiksemana ja muuta ettekujutust selle paiknemisest.

Katses kasutati raadiolaineid, kuid süsteem varjab eseme vajadusel ka muude lainete eest. Antennid saab ümber seadistada nii nähtavale valgusele või mikrolainete ja infrapunakiirguse vahele jäävale terahertsi lainealale.

 

Allikas: Novaator

Lisalugemist: Science Daily

Originaaluurimus: Physical Review X

Foto: fascinatingpics.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt