Linnaarhitektuuri uus suund – mikromajutus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. veebruar 2014 kell 15:45Üha rohkem inimesi koondub linnadesse elama ja see viib paratamatult olukorrani, kus odavaid linnakortereid on aina vähem saada. Üheks innovaatiliseks probleemilahenduseks on hoogu koguv mikromajutuse liikumine. Taani arhitektid Mateusz Mastalski ja Ole Robin Storjohann lõid sellest ideest kantuna projekti “Ela majade vahel” (“Live between houses”).

 

Mastalski ja Storjohann leidsid, et üle kogu maailma on suurlinnades hooneid, mille vahele on jäetud  kitsuke vaba ruum. Sinna aga saaks ehitada loomingulisi mikro-kortereid, mille ülinutikad ruumilahendused loovad mulje avarast elamispinnast.

Projekti raames pakuti välja mitmeid disainilahendusi erinevatele hoonetele New Yorgis, Tokyos, Amsterdamis, Helsingis ja Londonis.

Mikromaja_London_muna

mikromaja_helsinki

Mikro-kortereid saab ehitada kõikvõimalike lõbusate kujudega − X, O, puu, pilv. Kõiki pindu annab katta läbipaistvate katuseakendega, et lasta tuppa võimalikult palju päikesevalgust. Loominguline ruumide paigutus võimaldab korterisse paigutada ka näiteks ronimisseina, võrkkiige või tavalise kiige.

mikromaja_tokyo

Arhitektide projekt on võitnud auhinna New Vision of the Loft 2 konkursil, mis oli korraldatud katuseakende firma Fakro ning arhitektuuriajakirja A10 poolt. Konkursi nõueteks projektidele oli funktsionaalsus, ruumi- ja energiasäästlikkus ning loodusliku valguse rohkus.

Mikromaja_Poola_W

Mikro-majutuse eelisteks peetakse loomingulisust, energiasäästlikkust, kompaktsust ning teiste korteritega võrreldes odavamat hinda. See tähendab, et väikesed perekonnad saavad endale lubada linnakorterit või -maja soodsatel tingimustel. Lisaeeliseks on väikese elamispinna väiksemad ülalpidamiskulud ning piiratud ruum ei lase inimestel suuri koguseid tarbetuid asju oma koju koguda. Mikro-majutus on säästliku, tagasihoidliku ja modernse linliku mõtlemise musternäide.

mikromaja_amsterdam_X

 

Allikad: Treehugger, Dezeen

Pildid: Mateusz Mastalski ja Ole Robin Storjohann

 

Toimetas Marlen LaanepKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt