Maailma esimene tehissüdame operatsioon oli edukas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. jaanuar 2014 kell 10:00Arstideaduses on tehtud ajalugu uue pikaajaliseks kasutamiseks mõeldud tehissüdame eduka inimesele siiradmisega. 75-aastane prantsuse mees on Carmati tehissüdamega elanud tublisti üle nädala, ta on ärkvel, räägib oma perega juttu ning suudab juba ise süüa.

 

18. detsembril paigaldasid Prantsuse kirurgid inimesele esimese pikaajaliseks kasutamiseks mõeldud tehissüdame. Carmat on seadeldis, mis on loodud mehhaanilistest elementidest ja lehma kudedest ning on mõeldud kuni viieks aastaks asendama täielikult inimsüdant. Tegemist on märkimisväärse sammuga arstiteaduses, sest kuni praeguseni loodi tehissüdamed vaid lühiajaliseks kasutamiseks.

Südametegevuse abiseadeid on  siirdamist ootavatel patsientidel juba kümneid aastaid ajutise abina kasutatud. Firma Carmat loodud tehissüda kasutab paindlikke, hüdraulilisi kodasid, mis erinevalt teistest tehissüdametest pigistavad vere vereringesse, mitte ei pumpa seda. Vanemad tehissüdamed olid kõva plastikpinnaga, tekitades vereklompe. Carmati naturaalne veise südamekude takistab aga hüüvete teket. Ometi on Carmati südamel ka mõningaid puudusi – see kaalub ligi kilo ning maksab 200 000 dollarit, muutes selle paljudele kättesaamatuks.

Carmati tehissüda on loodud eesmärgiga pikendada eluiga patsientidel, kes kannatavad pöördumatute südameprobleemide all ning kes ei sobi siirdamise kandidaatideks tihti seetõttu, et on liiga vanad või siis on puudust sobivatest südamedoonoritest.

Südant testiti eelnevalt edukalt loomadel, kuid nüüd on esimene inimpatsient elanud tehissüdamega Pariisi haiglas juba üle nädala. 75-aastane prantslane on arstide sõnul ärkvel. Ta sööb ise ning jutustab oma perekonnaga. Arstid loodavad, et mees on juba üsna pea jalgadel ning intensiivravi osakonnast väljas.

Seadeldise edukust määratakse esialgu selle põhjal, kas patsient suudab tehissüdamega elada vähemalt ühe kuu. Veel kolm patsienti ootab hetkel uue tehissüdame järjekorras. Järgmine operatsioon leiab aset juba jaanuari esimestel nädalatel. Tehissüdamed tekitavad suurt lootust nii patsiendtides, nende perekondades kui ka investorites. Carmat’ aktsiate hind on viimaste aastate jooksul tõusnud viiekordseks.

 

 

Allikad: ABC news, Gearfuse, European Heart and Lung Transplant Federation

Foto: gearfuse.com

 

Toimetas Hendrik Mere

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt