Poolast leiti vampiiride haud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. juuli 2013 kell 20:41poolaArheoloogid arvavad, et nad leidsid Lõuna-Poolast asuvalt ehitusplatsilt vampiiride säilmed. Leid üllatas teadlasi, sest harilikult leitakse Gliwice linna lähedalt Teise maailmasõja ajal hukkunud inimeste luid. Skelettidel olid pead eemaldatud ja jalgade peale pandud – see rituaal pidi kindlustama, et surnud üles ei ärkaks.

 

Erinevalt Bram Stokeri klassikalisest Draculast polnud surnute puhul ilmselt tegemist verd imeva aristrokraadiga, vaid paganlikke tavasid jälgivate lihtinimestega, keda ristiusku üle läinud inimesed vampiirideks pidasid. Näiteks võidi keskajal vampiiriks pidada inimesi, kes matsid oma surnutele toitu kaasa või käitusid mõne teisel viisil normist erinevalt.

Vanasti ootas arvatavaid vampiire ees julm surm ja sageli löödi neil pea maha või lasti võllas rippuda nii kaua, kuni pea keha küljest eemaldus. Mõlemal juhul asetati pea matmisel surnu jalgadele, sest arvati, et vampiir ei leia nii oma pead üles ning ei saa seetõttu surnust üles tõusta.

Ajaloolaste sõnul oli selline toimimine Slaavi aladel pärast ristiusu saabumist üsna tavapärane. Nüüd leitud surnukehasid pole veel suudetud dateerida, sest luude juures polnud ei ehted, pandlaid ega nööpe, mis aidanuks seda teha.

 

Vampiiride haudu on leitud ka varem

Kirjeldatud on aga ka teistsuguseid arvatavate vampiiride matmiskombeid. Näiteks on leitud 16. sajandil Veneetsias elanud naisterahva skelett, millele oli pandud suhu suur kivi, et ta kedagi hammustada ei saaks. Tihti süüdistati vampiire toimunud  tragöödiates, millele muud seletust leida ei osatud. Siis oli vaja patuoinast, kelle kaela süü veeretada.

vampiir

Teada on ka haudu, milles inimesed on metallist või puust tehtud vaiaga maa külge löödud, mis viitab taas vampiiridele.

Vampire graves unearthed in Bulgaria

Legendidele on mitu seletust

Klassikalised vampiirilegendid räägivad vereimemisest, küüslaugust, peeglitest, päikesekartusest ja muust sellisest, mis võivad olla kõik erinevate haiguste tunnused või foobiad. Samuti võidi vanal ajal tõlgendada valesti mitmeid ilminguid, mille põhjust tänapäeval teatakse.

Näiteks võib surnukeha lagunemisel ilmuda suhu verd, mis võis välja näha kui märk sellest, et surnu on käinud verd imemas. Samuti leidub inimesi, kellel on väga tugev päikesetalumatus või verehaigus, mille sümptomiteks on päikesevalgusest tekkivad villid ja punane uriin.

Mitmeid vampiiridele omistatud sümptomeid esineb ka marutõppe nakatunud inimestel, kes võivad teisi hammustada. Lisaks ründab marutaud närvisüsteemi ja võib esile kutsuda ülitundlikust päikesevalguse või peegelduste suhtes. Haiged võivad hakata hullumeelselt käituma, rünnata ja hallutsinatsioone näha. Lisaks on sümptomite hulgas unetus, ööune puudumine ja hüperseksuaalsus, mida kõike võib leida ka legendidest. Eriti tabav on asjaolu, et paljudes maades on peamiseks marutaudi levitajaks just nahkhiired.

 

Allikad: The Telegraph, Live Science, NBC News

Fotod: magiaposthuma.blogspot.com, huffingtonpost.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt