Sinine vikatimees: suremine toimub aeglasemalt, kui seni arvati

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. juuli 2013 kell 15:45sinine vikatimeesUus uuring näitab, et organismide, sealhulgas ka inimese surm, levib ühest rakust järgmisesse nagu laine, kuni elutegevus lõplikult lakkab. Hea uudis on aga see, et teatud juhtudel suudavad teadlased selle biokeemilise protsessi peatada.

 

Sellist elu ja surma küsimust on loomade peal keeruline uurida. Aga kes tahaks vabatahtlikuna osaleda uuringus, mis lõpeb surmaga? Sestap keskendusid uurijad oma analüüsides hoopis ussikestele, kellel on üllataval kombel mehhanisme, mille toimimine sarnaneb imetaja omadega. Kõnealune uuring avaldatakse järgmises PloS Biology numbris.

Usside märkimisväärne iseärasus on see, et surma levimist nende kehas on võimalik läbi suurenduse jälgida. See protsess – raku surmatee – avaldub kärbumisest põhjustatud helendava sinise valgusena, mis on seotud rakkudevahelise kaltsiumi signalisatsiooniga. Sinise valguse allikaks on molekul nimega antraniilhape.

Uuringu juht, Londoni ülikooli teadlane David Gems selgitas: “Me oleme leidnud keemilise enesehävitusliku raja, mis ussidel toimub surma levitajana. Meie näeme seda kui helenduvat sinist valgust, mis kiirgub läbi keha. See on nagu sinine vikatimees, kes jätab endast surma maha igale poole üle kogu organismi, kuni elutegevus peatub.“

Kogu organism ei sure lihtsalt ühe korraga. Üksiku raku surm vallandab keemilise protsessi, mis viib rakuosade katkemiseni, nii et tekib nn molekulaarne vare. Kui see toimub märkamatult, järgneb sellele üsna varsti ka surm. Ka indiviidi vananedes võib toimuda selline protsess.

Teadlased ei suuda praegu veel taaselustada iga rakku, mis juba toimimise on lõpetanud. Aga kui ussikeste uuring osutub surma levimise protsessi võtmeks, siis on teadlased peagi valmis seda teiste vananemisvastaste asjaoludega peatama. “Me leidsime, et kui me blokeerime selle tee, võime surma levikut aeglustada, kuid me ei suutnud aeglustada surma vanas eas,“ ütles Gems. “See näitab, et vananemine põhjustab surma mitmete paralleelsete protsesside koostoimel.“

Gems ütles, et see avastus annab põhjust kahelda teoorias, et vananemine on lihtsalt molekulaarsete muutuste kuhjumise tulemus. “Me peame keskenduma biokeemilistele sündmustele, mis toimuvad vananemise ajal, et mõista, kuidas saaks seda protsessi peatada,“ ütles ta.

 

Vaata videot:

 

Allikad: Discovery, Daily Caller

Foto: www.redicecreations.com

 

Toimetas Meeli Seermaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt