Iraagis avastati mäekünka alt iidne kuningriik

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. oktoober 2013 kell 15:05



Põhja-Iraagis, Kurdistani alalt, avastasid arheoloogid kalmekünka alla peidetud iidse Idu linna jäänused. Arvukalt leide, mille hulgas on palju kiilkirjadega esemeid ja muistsete hoonete varemed, paljastavad tuhandete aastate vanuse kõrgelt arenenud kultuuri saladusi.

 

Idu asus Zabi jõe põhjakalda lähedal asuvas orus ning linna jäänused on nüüdseks osa kalmekünkast, mis kuhjati kokku inimtegevusest maha jäänud prahist ja on ümbritsevast setteorust 10 meetrit kõrgem. Kõige varasemad säilmed pärinevad kiviaja lõpust, kui Lähis-Idas hakkas arenema põlluharimine. Kalme peal asub tänapäeval küla nimega Satu Qala.

Linna õitseaeg oli 3300–2900 aastat tagasi, ütles Leipzigi ülikooli arheoloog Cinzia Pappi. Perioodi alguses oli linn assüürlaste impeeriumi võimu all, sai hiljem, kui impeerium lagunes, iseseisvuse, kuid kaotas selle umbes 140 aasta pärast uuesti assüürlastele.

Teadlased said iidse linna nime teada tänu ühele külaelanikule, kes 2008. aastal toimunud väljakaevamiste ajal tõi arheoloogidele kivitahvli, millesse oli graveeritud linna iidne nimi. Väljakaevamisi korraldati 2010. ja 2011. aastatel, aga nüüd on arheoloogidel enne uute kaevamiste korraldamist vaja saada nõusolek nii kohalikult valitsuselt kui ka külaelanikelt.

“Et ulatuslikud väljakaevamised saaksid jätkuda, tuleb vähemalt mõned nendest majadest eemaldada,“ ütles Pappi. “Paraku aga, kuni ei jõuta kokkuleppeni külaelanike ja Kurdistani regionaalse valitsuse vahel, on edasine töö siin võimatu.“

Kuigi väljakaevamised on praegu ootel, analüüsitakse leitud esemeid ning arheoloogid plaanivad uurida ümbritsevat ala, et teada saada, kui suur võis Idu kuningriik olla. Kaks leitud artefakti pärinevad arvatavasti paleede kivikaunistuste hulgast ajast, mil Idu oli iseseisev. Ühel artefaktil, mis leiti nelja eraldi tükina, on kujutatud habemega sfinksi, kellel on mehe pea ja tiibadega lõvi keha.

 

 

Sfinksi ülal ja all on kirjutis “Ba’auri, Idu riigi kuninga ja Edima poja ning Idu riigi kuninga palee“. Teisel artefaktil on kujutatud sama teksti „koos kõndiva hobusega, kes on kroonitud poolringikujuliste päitsetega ning keda juhib ratsmeist habemega mees, kes kannab lühikest narmasrüüd“.

 

 

Vaata fotosid iidsest linnast siit.

 

 

Allikad: Live Science, LV Guardian Express

Fotod: guardianlv.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt