Tulevikus hakkavad pirnid internetti jagama

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. oktoober 2013 kell 19:252_fullsizeShanghai Fudani ülikoolis lõid uurijad prototüübi uuele tehnoloogiale, millele nad on pannud nimeks “Li-Fi”. Li-Fi on nimelt valgusdioodpirn (LED-lamp), mis kiirgab Wi-Fi ühendust. Fudani ülikooli IT-professor Chi Nan ütles, et mikrokiibiga lambipirn suudab toota infokiirust kuni 150 megabitti sekundis (Mbit/s), mis on kiirem (ja odavam) kui tavaline Hiina lairibaühendus.

 

Uurijate sõnul suudab ühevatine LED-lambi pirn pakkuda internetiühendust lausa neljale arvutile, aga ekspertite sõnul on  vaja rohkem tõendeid, mis neid väiteid toetaks. Tehnoloogiat töötamas näitavaid videosid või fotosid avalikustatud ei ole.

2011. aastal demonstreeris professor Harald Haas, Edinburghi ülikooli optilise juhtmeta kommunikatsiooni ekspert, kuidas LED-pirn, mis oli varustatud signaali töötleva tehnoloogiaga, suutis panna arvuti striimima kõrgekvaliteedilist videot. Ta võttis kasutusele termini “valguse täpsus“ (light fidelity) ehk li-fi ja lõi erafirma, PureVLC, et seda tehnoloogiat ära kasutada.

PureVLC esindaja Nikola Serafimovski ütles BBC-le: “Me oleme selle avalduse üle sama üllatunud kui kõik teised, aga kui paikapidav see on, ei tea me enne, kui näeme rohkem asitõendeid. Me jääme skeptiliseks.“

Sel aastal väitis Fraunhofer Heinrich Hertzi instituut, et laboratoorsetes tingimustes on võimalikud 1 Gbit/s kiirused ühe LED lambipirni sageduse kohta, tehes ühe kolmevärvilise lambipirni potentsiaalselt võimeliseks andma edasi infot kiirusel 3 Gbit/s.

Kuna Li-Fi kasutab ainult 5% elektrit sellest kogusest, mida tarbivad muud Wi-Fi laineid edastavad seadmed, on see odavam ja energeetiliselt tõhusam. Lisaks kasutab Li-Fi raadiolainete asemel valguslaineid, mille spektrum on 10 000 korda suurem kui raadiospektrum, mis potentsiaalselt võimaldab piiramatus koguses mahtu. Ühtlasi on Li-Fi turvalisem, kuna valgus ei tungi läbi seinte nagu raadiosignaalid, seega möödaminejad ei saa häkkida selle traadida interneti signaale. Need plusspooled võivad tähendada, et selline moodus internetiga ühendumiseks võib muutuda Hiina kodudes tavapäraseks, eriti kuna üha rohkem inimesi vahetab traditsioonilisi lambipirne LED-tulede vastu.

Ometi on Li-Fil ka probleeme ja Fudani ülikooli IT-professor Chi Nan tunnistas, et tehnoloogia on alles algusfaasis ning vajab edasist arendamist ennekõike mikrokiibi kujunduses ja optilise suhtlemise juhtimisseadmetes, enne kui pirni turule saab paisata. Üle tuleb saada ka probleemist, et signaal kaob, kui lambipirn lülitatakse välja või valgust blokeeritakse.

Uurijad loodavad avalikustada ja esitleda 10 näidis-lambipirni ja neid saatvaid komplekte Hiina rahvusvahelisel tööstusmessil, mis toimub 5. novembril Shanghais.

 

 

Allikad: BBC, Übergizmo, Daily Mail

Foto: growthbusiness.co.uk

 

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.