Vaktsiinikiip pole mingi ulme: sooleparasiidist inspireeritud mikrokiibid võimaldavad inimkehasse ravimeid manustada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. mai 2021 kell 9:32Koroonavaktsiinide tulekul toodi vaktsineerimise ühe hirmuna välja ka kartus, et inimkehasse saab süstida ilma inimese enda teadmata mikrokiibi. Just seda hirmu kasutati vaktsineerimise kampaaniates pookimise vastaste naeruvääristamiseks. Ent asja lähemalt uurides – Johns Hopkinsi ülikooli lehel tutvustatakse innovaatilist nanotehnoloogilist seadet, mis võimaldab manustada ravimeid täiesti uudsel moel, kasutades imetillukesi kiipe ehk  theragripper’eid. Isegi mikroseadme leiutajad tunnistavad, et põhimõtteliselt võib see transportida mistahes ravimit ning manustada selle järk-järgult sinu kehasse – ja sa ise ei tea sellest mitte midagi.

 

Johns Hopkinsi ülikooli veebilehel hub.jhu.edu kirjeldatakse theragripper’i tehnoloogiat (termin tuleb sõnakombinatsioonist therapeutic gripper, eesti keeles “terapeutiline haaraja” – toim), mis on inspireeritud parasiitussist  teadlaste leiutatud tillukesed tähekese-kujulised mikroseadmed suudavad klammerduda soolestiku limaskesta külge ja manustada kehasse mistahes ravimeid. Uudne tehnoloogia on vallandanud ka hirmu, et näiteks Covid-19 vaktsiini võidakse manustada “vaktsiinikõhklejatele” nende endi teadmata.

 

Teadlased said inspiratsiooni sooleparasiitidelt

Whitingi insenerikooli professori David Graciase ja sama ülikooli soolepõletike keskuse direktori Florin M. Selaru juhitud teadlaste ja biomeditsiiniinseneride töörühm on valmistanud ja katsetanud kujumuutvaid mikroseadmeid, mis jäljendavad seda, kuidas parasiitlik kidauss kinnitab end organismi soolestikule.

Theragripper’id valmistatakse metallist ja õhukesest kujumuutvast kilest ning kaetakse seejärel soojustundliku parafiiniga. Ligildasa tolmukübeme-suurused seadmed võivad põhimõtteliselt kanda mistahes ravimit ning vabastada selle järk-järgult organismi.

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt