Lapsi tuleks säästa WiFi kiirgusväljast

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. aprill 2013 kell 15:38



 

Igapäevaelus peame telefonimastide kiirgusväljas olemist paratamatuks ja leiame, et ligipääs juhtmevabasse internetti peaks olema igas kohvikus iseenesestmõistetav. Igal hetkel tööl, kodus ja avalikus ruumis viibime väga mitme WiFi võrgu levialas. Kuid aina enam on kuulda hoiatusi, et see ei pruugi olla inimese tervisele hea. Arstid ja isegi suured rahvusvahelised organisatsioonid soovitavad vähendada igapäevast kiirguse hulka, eriti igas vanuses lastel ja rasedatel naistel.

 

Swisscom, Šveitsi suurim IT-teenuste pakkuja, tunnistas WiFi ruuterite genotoksilist mõju juba 2003. aastal. Nad pakkusid välja automaatselt deaktiveeruva WiFi ruuteri prototüübi, kui kahjuks ei ole seda kasutusele võetud ning kõik kasutusel olevad Wifi ruuterid pommitavad inimesi mikrolainesignaalidega ööpäev läbi.

Maailma tervishoiuorganisatsiooni (World Health Organization – WHO) vähiuuringute keskus on liigitanud raadiosagedusliku elekromagnetvälja, mida väljastavad juhtmeta kommunikatsiooniseadmed, võimalike kartsinogeenide klassi 2b, kus on muu hulgas ka kloroform, diiselmootori põlemisjäägid ning metüülelavhõbe.

Raadiosagedusliku elekromagnetvälja puhul leitakse, et kartsinogeense toime kohta on vaja teha lisauuringuid, kuid laste ja noorte puhul on mõistlik vähendada nende kiirgusväljas viibimist ehk siis kokkupuudet raadio/teleantennide, radarite, WiFi ruuterite ja nutiarvestitega.

Ka Euroopa Komisjon on välja andnud soovitused piirata lastel mobiiltelefonide ja teiste mikrolaineid väljastavate seadmete kasutamist ning eelistada koolides juhtmega interneti kasutamist. Ameerika pediaatrite liit on avaldanud seisukohta, et “täiskasvanuist erinev luutihedus ja ajuvedeliku hulk võib võimaldada lastel absorbeerida rohkem raadiosageduslaineid“.

Harvardi ülikooli neuroloog Martha Herbert on pöördumises Los Angelese piirkonna koolide ühendusele väljendanud muret, et lapsed on elektromagnetväljadele tundlikumad ja on tõenäosus, et see kahjustab nende neuroloogilist arengut.

Kui mobiilide kiirgusväljast on räägitud juba ammu, siis nutitelefonide ja tahvelarvutite kiirgusväljast on vähem teada. Paljud arvavad, et kui seade ei kasuta aktiivselt WiFi võrku, siis ei ole kiirgustase kõrge, kuid on tõestatud, et kahjuks see nii ei ole. Tahvelarvutid kasutavad oluliselt suuremat läbilaskevõimet kui nutitelefonid – nende poolt saadetavate mikrolainesignaalide hulk on pidev ja kõrgel tasemel.

On mõõdetud, et iPadi kiirgustase ületab veebi sirvides ja isegi internetti mitte kasutavate mängude mängimisel pidevalt ametlikult lubatud taseme ning on oluliselt kõrgem kui nutitelefoni kiirgustase kõne ajal.

 

Allikad: Safe in School 1, SIS 2, SIS video

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt