USA teadlased: vulkaanid pidurdavad Maa soojenemist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. märts 2013 kell 16:58 

Rühm USA teadlasi väidab olevat leidnud põhjuse, miks maakera ei ole viimasel aastakümnel nii palju soojenenud kui paljud teadlased oleks eeldanud. Colorado Boulderi ülikooli teadlaste sõnul peitub põhjus vulkaanides, mis paiskavad õhku vääveldioksiidi, kirjutab ERR.

Vääveldioksiidi kaastoimel tekivad paarikümne kilomeetri kõrgusel stratosfääris väävelhappest ja veest koosnevad aerosooliosakesed, mis peegeldavad päikesekiirgust maailmaruumi tagasi, mistõttu Maa saab Päikeselt vähem sooja.

Varasemate uuringute tulemusel on jõutud järeldusele, et aerosooliosakeste hulga suurenemine stratosfääris on alates 2000. aastast vähendanud umbes veerandi võrra seda soojendavat mõju, mida maakerale peaksid avaldama inimtegevuse toimel atmosfääri jõudvad niinimetatud kasvuhoonegaasid.

Uurimistöö juht Ryan Neely ja ta kolleegid kirjutavad nüüd ajakirjas Geophysical Research Letters, et just väikestest ja keskmise suurusega vulkaanidest pärinev vääveldioksiid on selle soojenemise pidurdumise peamisi põhjusi.

 

 

Loe Vikerraadio Teadusuudistes kajastatud pikemalt ERRist.

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt