Ajatu: USA füüsik Harold Lewis: Globaalne soojenemine on pettus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. oktoober 2014 kell 17:28Foto: Telegram.ee + Canva.com

Allolev lugu ilmus Telegramis esimest korda 22. aprillil 2014. aastal. Seekord toome ta teieni veidi täiendatud kujul.

California ülikooli emeriitprofessor Harold Lewis on tekitanud palju kõmu seoses enda väljaastumisega Ameerika füüsikute ühendusest (American Physical Society, APS). Oma kirjas APS-le, milles Lewis teatab lahkumisest ühendusest pärast 67 aasta pikkust liikmeks olekut, nimetab teadlane globaalset soojenemist petuskeemiks ning toob välja, et tänapäeva teaduses on rahal juhtiv positsioon ning teadlased ei ole oma töös sõltumatud. Tema avalik seisukohavõtt on toonud väga palju nii kriitikat kui ka tunnustust.

 

APS on maailmas suuruselt teine professionaalseid füüsikuid koondav ühendus, millel on üle 47 000 liikme (ainult Saksmaal on suurem füüsikute erialaliit). Professor Lewis on pika eduka karjääriga füüsik, kes on California ülikooli Santa Barbara üksuse emeriitprofessor ning on oma karjääri vältel olnud nõunikuks mitmetele valitsuse organisatsioonidele, nõustades valitsust ja Pentagoni tuumatalve ja raketikaitse osas. 20 aastat tagasi oli Lewis globaalse soojenemise teooria kindel pooldaja, kirjutades, et selle ennetamiseks oleks vaja tõsist globaalset koostööd.

Lewis otsustas APS-st välja astuda selle tõttu, et tema vaated ei lähe kokku ühenduse ametliku seisukohaga inimtekkelise globaalse soojenemise osas ning ta ei kiida heaks sellel teemal informeeritud debati alla surumist. Enda lahkumiskirjas tõi Lewis välja viis põhjalikku punkti nn konsensuse kohta APS seisukohas globaalse soojenemise kohta. Peamine, mis ta välja toob, on see, et tegelikult ei ole selles küsimuses konsensust ning debatt ei ole lõpetatud, vaid alles algamas. Seda mõtet on kinnitanud ka sajad APS liikmed, kes andsid allkirja petitsioonile, mis seadis küsimuse alla APS kokkuvõtva seisukoha globaalse soojenemise kohta.

 

Jälgi rahavoogu

Professor Lewis on viidanud sellele, et hoolima mitmete vandenõude paljastamisest, mis piirasid info liikumist ja globaalse soojenemise vastaste teadustööde avaldamist, jätkab APS avalikult globaalse soojenemise idee toetamist, kasutades selleks salanõukogusid ja teisi varjatud taktikaid. Tema sõnul on kõige taga raha võim. APS juhid mõistavad, et suur osa valitsuse ja teiste allikate poolt antavast rahastusest kaoks, kui globaalse soojenemise mull lõhkeks. See oleks APS-le väga suur kaotus. Kuid Lewise süüdistused kahjustavad APS mainet tõsiselt ning kardetakse, et tema eeskuju võivad järgida ka teised füüsikud, kahjustades füüsikute ühenduse mainet veelgi enam.

Lewis toob välja, et veel 35 aastat tagasi, kui ta juhtis APS uuringut The Reactor Safety Study, ei olnud füüsikutele väljastpoolt survet, mistõttu oli neil võimalik anda enda aus hinnang tolleaegsele olukorrale. Teadlaste töö oli täielikult sõltumatu ning Lewis on tolleaegse töö üle uhke. Kuid tänapäeval on rahastus saanud füüsikute töö peamiseks suunavaks jõuks.

Globaalse soojenemise petuskeemi taga, nagu Lewis seda nimetab, on miljardid dollarid ning see on korrumpeerunud väga paljusid teadlasi. Lewis kirjutab, et see on “kõige suurem ja edukam pseudoteaduslik pettus, mida ma olen enda pika elu jooksul füüsikuna näinud.“

Kirjavahetuses International New York Timesi ajakirjaniku Andrew C. Revkiniga selgitab Lewis oma seisukohti lähemalt. Ta kirjutab, et tegelikult ei tea keegi päris täpselt, kui palju inimtegevus kliimasoojenemist mõjutab. Selleteemaline teadustöö on keeruline, reaalne number võib olla 1-2 kraadi sajandi kohta, kuid igaüks, kes väidab, et tal on kindlad vastused, on pettur. Arvutisimulatsioonid inimtekkelise kliimasoojenemise kohta ei toeta ideed, et inimtegevusel on kliima soojenemise osas mingi roll. Igaüks, kes väidab, et suudab ennustada kliima muutusi ning selle abil kehtestada avalikku poliitikat, tegeleb pettusega ning Lewis leiab, et see ei ole talle kui füüsikule vastuvõetav.

 

Kasvuhoonegaaside vähendamine kui äri

Ameerika kliimateadlaste ühingu (Climate Science Coalition of America – CSCA) eestvedaja, insener Steve Goreham ütles 2013. aastal antud intervjuus, et kogu maailm läks liiga kiirelt kaasa NASA teadlase James Hanseni poolt Kongressile tehtud avaldusega 1988. aastal, mille organiseeris senaator Al Gore. Hansen ütles, et on 99% kindel inimese põhjustatud kliimasoojenemises. Samal aastal moodustas ÜRO valitsustevahelise kliimamuutuste nõukogu (IPCC), kus kinnitati Hanseni teooriat. Sel ajal kahtlesid paljud teadlased nendes järeldustes, kuid meedia ei andnud sellistele seisukohtadele eriti kaalu.

ÜRO Maa Tippkohtumisel Rio de Janeiros allkirjastati 1992. aastal 41 riigi ja Euroopa Majandusühenduse vahel leping, mis näeb ette kasvuhoonegaaside vähendamist. Ameerika Ühendriikides jagatakse iga aasta miljardeid dollareid ülikoolidele ja NASA-le uuringute läbiviimiseks ning satelliitide ehitamiseks, vastupidiste tulemuste avaldamisel jääksid nad rahast ilma. Ometi näitavad mitmed sõltumatud uuringud, et kliimamuutust valitseb loodus ise ja kasvuhoonegaaside vähendamise programmist on saanud vaid äri, milles liiguvad kolossaalsed summad.

 

Inimtegevuse tagajärel tekkinud kliimamuutuse teoorias kahtlevad tuhanded teadlased

Kuigi praegu on globaalse soojenemise idee kinnistamiseks käimas suur kampaania (mille uusim reklaamnägu on näitleja Leonardo DiCaprio – toim.), ei tasu unustada, et 2008. aastal kirjutasid rohkem kui 31 000 tuntud teadlast alla petitsioonile, mis eitab inimtegevuse tagajärjel tekkinud globaalset soojenemist.

Euroopa kliima ja energia instituut (Europäisches Institut für Klima und Energie – EIKE) avaldas 2013. aastal artikli, milles käsitleti vene teadlaste tööd pealkirjaga “Maailm jääaja eel”, kus väideti, et globaalse soojenemise jutt on kõigest fossiilsete kütuste turu manipuleerimiseks välja mõeldud turundustrikk: kliima muutub tsükliliselt ning sellel ei ole inimtegevusega mitte mingit pistmist. Kliima soojenemise ja jahenemise perioodid järgnevad üksteisele umbes 30–40 aasta pikkuse intervalliga. Viimane soojenemise periood lõppes umbes millenniumi lõpus. Vene teadlased kinnitavad ka, et Arktika jääkate oli vähenenud ka 1930-ndatel, nii et praegune jääkatte vähenemine ei ole midagi ebatavalist.

Eelkõige on kliima muutumine seotud muutustega Päikese aktiivsuses. Maailma ookeanid sisaldavad 60 korda rohkem süsinikdioksiidi kui atmosfäär – kui planeedi temperatuur tõuseb, siis hakkab seda kiiremini vabanema, mis tõstab atmosfääri CO2 taset. Praegu ei oota meid ees mitte globaalne soojenemine, vaid järkjärguline globaalne jahenemine, mis saab rohkem märgatavaks umbes 21. sajandi keskpaigaks.

Rahvusvahelise keskkonnaorganisatsiooni Greenpeace üks kaasasutajatest, Patrick Moore, on öelnud, et inimesed ei ole globaalses soojenemises süüdi. Moore, Kanada ökoloog ja ärikonsultant, kes oli Greenpeace liige aastatel 1971-1986, lisas ka, et lahkus organisatsioonist, kui seal hakati keskkonna asemel huvi tundma  rohkem poliitika vastu. Moore’i sõnul kasutavad keskkonnaorganisatsioonid vigaseid arvutimudeleid ja hirmutaktikat inimtekkelise kliimasoojenemise idee levitamiseks.

Ka Eesti teadlased on võtnud sõna globaalse soojenemise idee vastu (loe ka: Endel Lippmaa Eesti EkspressisEndel Lippmaa Eesti Ekspressis 2).

 

Veel samal teemal: Fyysika.eePostimees

Allikad: Disclose TV, Examiner, New York Times, Heartland, Physics World, NYT 2Telegraph, No Tricks ZoneEIKE, Fox NewsIlmajaam

 

Pilt: betheltv.pe

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt