Uue seadeldise abil saavad kõik esemed infot edastada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. august 2013 kell 17:26vidin

Meie ümber on pidevalt tele- ja mobiilimastidest pärinevaid raadiolaineid. Nende abil saab omavahel suhtlema panna kõiki esemeid nutitelefonidest mööblini, leidsid USA Washingtoni ülikooli teadlased nutimärgiseid katsetades, kirjutab Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator.

 
Raadiosidet kasutavate nutimärgiste kasutamises pole midagi uut. Vincent Liu uurimismeeskonna loodud seadmed ei tooda ise raadiolaineid, vaid püüavad neid ümbritsevast keskkonnast ja saadavad teistele samasugustele aparaatidele edasi.

Seadeldised ei vaja akut, patareisid ega elektrivõrku ühendamist. Info edastatakse omalaadse morsetähestikule sarnaneva koodina.
Seadeldise prototüüp on umbes krediitkaardi suurune. Uurijad katsetasid neid linnas, kus lähimad telemastid jäid 800 meetri kuni 10 kilomeetri kaugusele.

Nii tänaval kui korteris suutsid kaks teineteisest umbes poole meetri kaugusel olevat seadet andmeid vahetada kiirusega 1 kilobitti sekundis. Lühikeste tekstisõnumite saatmiseks on see täiesti piisav. Juhtme- ja toitevabu märgiseid saab paigaldada kõikidele argiesemetele. Nii võib näiteks kirjutuslaud korteriomanikule teada anda, kus vedeleb tema võtmekimp.

Hoonete ja sildade sisse paigaldatud sensorid saavad jälgida terase ja betooni kulumist ning tillukeste pragude tekkimisel saadavad välja ohusõnumi. Toitevaba lisaseadmega mobiiltelefon laseb tekstisõnumeid saata ka siis, kui aku ootamatult tühjaks saab.

Vaata ka videot:

 

 

Allikas: Novaator

Foto: ekraanitõmmis

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt