Video: Kuidas häkker võib muuta su auto juhitamatuks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. august 2013 kell 19:23Allolev video toetab seda teooriat, et Rolling Stone’i ajakirjaniku Michael Hastingsi surma tänavu juuni keskel põhjustas autosse häkkimine, millega rikuti juhtimissüsteem.

 

Ajakiri The Forbes on kokku pannud lühikese video, milles näidatakse, kuidas häkkerid saavad manipuleerida auto juhtimisseadmeid. Ajakirjanik Andy Greenberg kohtus hiljuti kahe häkkeriga, kes näitasid, kuidas muuta 2010. aasta Toyota Priuse juhitavust Apple MacBooki kaudu. Määrates kindlaks auto õiged seadistused, suutsid häkkerid mõjutada masina sensoreid ja panna auto tegema näiliselt võimatuid trikke.

“Nad saatsid vastavaid käske oma läptopist, mis halvas rooli töö, eksitas GPS-i ja sundis kiiruse- ja läbisõidumõõdikud valenäite kuvama,” kirjutas Greenberg. “ Lõpuks juhtisid nad mind maanteelt eemale väikesele külateele, kus Valasek näitas, et ta võib Priuse rooli sundida keerama vastu juhi tahtmist, ähvardades meid maisipõllule paisata või kokkupõrkeni viia,” ütles ajakirjanik.

Forbesis on ära toodud ka kaart, mis näitab, milliseid auto omadusi saab kaugjuhtimise teel kontrollida.

Eelmised uurijad on juba näidanud, et autosse saab häkkida kaugjuhtimisega mitmel viisil, kasutades Bluetoothi-sarnaseid lühilainevõrke, internetikanaleid auto hooldamiseks ja isegi autos olevaid CD-mängijaid, kirjutas The New York Times 2011. aastal.

Üks digihäkkeritest Chris Valasek (31) töötab Seattle’i arvutiturbe nõustamise ettevõttes IOActive turvaarenduse juhina. See firma on spetsialiseerunud turvatehnoloogiatele ja -tarkvarale. Ettevõte sai hiljuti 80 000 dollari suuruse toetuse USA kaitseministeeriumi DARPA programmist, et testida autode turvaseadmete haavatavust,” ütles Greenberg.

“Kujutage ette olukorda, et te sõidate kiirteel 160-kilomeetrise tunnikiirusega,” tõi Valasek näite, “ja lähenete eesolevale autole või liiklusvoole. Sellest ei ole midagi head oodata.”

Häkkerid võivad halvata ka auto pidurid ning võtta kontrolli alla auto signaali ja tuled, samuti pingutada oma äranägemise järgi juhi või kaassõitjate turvavöösid. Ent vaatamata sellele, et häkkeril on suhteliselt lihtne haarata auto üle kontroll, pole autofirmad seni sellest avalikult teatanud.

Häkkerite test seega mitte ainult ei näita moodsate autode küsitavat turvataset, vaid seab kahtluse alla USA endise terrorismivastase võitluse küberturvalisuse osakonna juhi Richard Clarke’i väited. Juunis ütles Clarke The Huffington Postile, et Rolling Stone’i ajakirjaniku Michael Hastingsi auto “vastas küberrünnakute turvanõuetele”. “Ülikoolide vastavad uuringud näitasid, et auto kontrollsüsteeme on võrdlemisi lihtne manipuleerida, näiteks kiirendada, kui juht seda ei taha, või pidurdada vastu juhi tahtmist, sundides õhkpadja avanema”, tõdes Clark, lisades, et selliste asjade tegemine pole sugugi keeruline.

“Ma ei usu vandenõuteooriaid, “ ütles Clark. “Ma olen suurema osa oma elust tegelenud nende ümberlükkamisega, aga olen alati lähtunud sellest, et enne vastupidise tõestamist ei saa ühtki väidet valeks tunnistada, aga Michael Hastingsi juhtumi puhul pole võimalik tõestada, et tema auto oleks sattunud küberrünnaku alla – seda pole võimalik tõestada,” ütles ta.

33-aastane BuzzFeedi ja Rolling Stone’i reporter Michael Hastings sai surma 20. juunil Hollywoodis, kui tema juhitud Mercedes C250 suurel kiirusel vastu puud sõitis ja põlema lahvatas, kusjuures auto mootor leiti 30 meetri kaugusel õnnetuspaigast. Hastingsi sõbrad ei usu, et tegu oli õnnetusega, kuna ajakirjanik olevat sõitnud tavaliselt nagu “vanaema” ja see, et ta öösel suure kiirusega maanteel kihutas, teeb kogu loo enam kui kahtlaseks.

Hastings olevat saanud mitmeid tapmisähvardusi, mis järgnesid tema paljastavatele kirjutistele Afganistani sõja kohta, mille tulemusena kindral Stanley A. McChrystal oli sunnitud erru minema. Hastingisi parim sõber Joe Biggs ütles, et ajakirjanik töötas oma elu suurima loo kallal, milles oli luubi alla võetud CIA.

 

Vaata videot:

 

Allikad: Infowars 1, Forbes, Infowars 2, NY Times, Daily News

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt