Uuring: tuttav hääl toob sõnumi paremini kohale

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. september 2013 kell 11:11Voice blog 1Kanada teadlaste uuringust selgub, et tuttava inimese hääl tõuseb mürarohkes keskkonnas, näiteks tänavamüras oluliselt teiste seast esile ning aitab seeläbi kõneldut paremini kuulata. Eriliselt hästi pannakse sellistes olukordades tähele just elukaaslase häält, vahendab Medical Xpress.

 

Teadlased korraldasid katse, kus abielupaarid vanuses 44-79 eluaastat pidid valjusti lugema ja salvestama etteantud teksti. Edasi tuli panna pähe kõrvaklapid ja kuulata sealt oma abikaasa loetut ühel ajal tundmatute häälte salvestistega. Mõne katse puhul paluti hiljem teha kokkuvõte, millest elukaaslane oli rääkinud. Teisel puhul tuli öelda, mida tundmatud hääled olid öelnud. Teadlasi huvitas, kas tuttav hääl annab sõnumi mõistmise suhtes erineva tulemuse kui võõraste häälte kuulamine.

Katsest ilmnes selge erinevus tuttavate häälte kasuks. Selgus, et tuttava hääle edastatud sõnumi põhjal ülesannete täitmine andis palju paremaid tulemusi kui sama vanade ja samast soost võõraste inimeste puhul. Tulemus ei muutunud ka vanemate osalejatega korraldatud testide puhul. Seega, teadlaste sõnul on tuntuse mõju väga tugev.

 

Tuttat häält on ka kergem eirata

Võõraste häälte loetud sõnumute puhul ilmnesid katses vanusega seotud iseärasused. Nii näiteks ei seganud keskealisi inimesi see, kui kõlavat võõrast häält segas nende abikaasa hääl, kui aga segunesid ainult võõraste hääled, siis oli tulemus kehvem. Teadlased selgitavad seda asjaoluga, et kuna inimene õppinud oma kaasa häält selgelt eristama, on tal seda ühtlasi ka lihtsam ignoreerida.

Kuna vanusega muutub inimeste kuulmisväljas erinevate häälte tajumise võime kehvemaks, muutub keerulisemaks ka võõra hääle eristamine. Seega suureneb vananedes tuttava hääle kuulamise tähtsus veelgi.

 

Allikad: ERR, Medical Xpress

Foto: yafusion.blogspot.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt