E-lugerid teevad düsleksikutel lugemise lihtsamaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. september 2013 kell 21:15txtr-ereader-headerE-lugerid nagu Kindle, Nook või Kobo võivad muuta osale düsleksia käes kannatavatele inimestele lugemise lihtsamaks, vahendab ERR.

 

Düsleksia ehk vaeglugemine on lugemishäire, mille puhul on inimese keelelised võimed sobiva õpetuse, normaalse intellekti ja arenguvõimaluste taustal oluliselt nõrgemad, kui võiks arvata. Düsleksia esineb UNESCO andmetel umbes igal kümnendal täiskasvanul, kuid Eesti pedagoogide hinnangul on lugemisraskused – kuid mitte tingimata düsleksia – umbes 15–25% algklassilastest.

USA-s asuva Harvard-Smithsoniani uurimiskeskuse teadlased võrdlesid saja düsleksikust keskkooliõpilase lugemiskiirust ja tekstist aru saamise võimet, kui nad lugesid teksti paberilt või e-lugerilt. Selgus, et noored, kellel oli raskusi sõnahaaval lugemisega, olid e-lugeri kasutamisel kiiremad ja piiratud visuaalse tähelepanuvõimega õpilased suutsid selle abil ka paremini teksti mõista.

Uuringu järeldustes selgitati, et erinevus ei tulene tehnikast, vaid sellest, et e-lugeril kuvatavad read on lühemad: düsleksikud saavad keskenduda sõnadele ükshaaval ning neid ei sega sõnade rohkus.

 

Allikad: ERR, Health 24, Plos One

Foto: www.epapercentral.com

 

Toimetas Ksenia KaskKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt