Uus tehnoloogia: funktsionaalsed kõrvaklapid võimaldavad helisid kuulda valikuliselt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. juuli 2015 kell 18:38dubs-1-1024x819Tänapäeval on paljud tehnoloogiafirmad huvitatud inimeste maailma tajumise võimendamisest ja edendamisest. Selle tuntuimaks näiteks on ilmselt Google Glass, mis vaatamata suurtele lubadustele ei saavutanud kuigi suurt populaarsust. Nüüd on aga järgmine firma proovimas õnne inimtajude edendamisel: Doppler Labs on loonud prototüübid funktsionaalsetele kõrvaklappidele, millega saab reguleerida maailma helisid, vaigistades näiteks lapse nuttu ning lisades või vähendades kontsertidel bassi, kaja ja muid efekte.

 

Doppler Labs on esitlenud ajakirjanikele kõrgtehnoloogilisi kõrvaklappe, mis nende sõnul on esimeseks sammuks bioonilise kuulmise suunas. Juhtmevabad kõrvaklapid Here ei blokeeri loomulikke helisid, et edastada kasutajale eelnevalt salvestatud helisid, vaid muudavad sissetulevaid helisid reaalajas. Tahvelarvuti või nutitelefoniga ühendatud kõrvaklapid peaksid lisaks helitugevuse reguleerimisele suutma täielikult vaigistada ka kindlaid ebameeldivaid helisid nagu trammi või metroo krigin, norskamine või lapse nutt.

here (1)

Ideeliselt peaks kõrvaklapid selleks kasutama algoritme, mis muudavad klappides kindlaid helisagedusi, enne kui need kasutaja kõrva jõuavad. Kõrvaklapid peaksid lubaduste kohaselt töötlema heli reaalajas, edastades seda kasutajale ilma viivituseta. Toodet katsetanud Business Insideri ajakirjaniku sõnul ei tajunud ta märgatavat viivitust, küll aga tekitasid klapid temas kummalise reaalsuse tajumise nihke, mida võivad kogeda ka virtuaalreaalsusprillide Oculus Rifti kasutajad. Wiredi ajakirjaniku sõnul saatis heli kõrvaklappides pidev kerge sumin ning helitugevuse vähendamine ei nullinud täielikult näiteks teise inimese vestlust. Samuti vähendas vaid laste nutmist vaigistav režiim kõiki helitugevusi, kuid toote väljatöötajad kinnitavad, et kuna tegu on vaid varajase prototüübiga, saavad lõpptootes need probleemid lahendatud.

Lisaks volüüminupule ning kindlate helide välja filtreerimisele peaks lõplikud Here’i kõrvaklapid võimaldama kasutajatel rakendada oma kuulmisele ka ekvalaiserit. See tähendab, et tahvelarvuti või nutitelefoni rakenduse abiga saab kuulaja muuta näiteks seda, kuidas ta kuuleb pärismaailmas mängiva muusika bassi ja helisagedusi. Näiteks saaks kasutaja kontserdil keerata bassi vähemaks, et kuulda lauljat paremini. Samuti saab kasutaja rakendada erinevaid heliefekte, nagu ruumi või kordamise kaja, mis võib parandada kontserdikogemust. Näiteks ruumikaja lisamisega saaks muuta iga kontserdisaalis käija kogemuse võrdväärseks esirea kogemusega.

Esialgu keskendus Doppler Labs oma kõrvaklappidega audiofiilidele, korraldades Kickstarteris ühisrahastuse kampaania. Kuigi firma tegevdirektorite sõnul ei olnud neil tingimata seal kogutud raha vaja, kasutati seda võimalusena oma toodet tutvustada just sellest huvitatutele. Nad loodavad, et kõigepealt hakkavad klappe kasutama just kontsertide ja festivalide armastajad ning muusikud ja seejärel jõuab see ka igapäevasesse kasutamisse.

Kickstarteris koguti 2855 annetaja abiga üle 635 000 dollari ning vähemalt 179 dollarit annetanud saavad endale juba tänavu detsembris Here’i esimesed kõrvaklapid. Jaemüügihinnaks on esialgu plaanitud 249 dollarit. Lisaks Kickstarterist kogutud rahastusele on Doppler saanud rahalisi vahendeid ka investoritelt, kelle hulgas on nii traditsiooniline tehnoloogiainvestor nagu Universal Music Group kui ka legendaarne filmimuusika looja Hans Zimmer. Kogutud 17 miljonit dollarit suunatakse peamiselt tootearendusse ning toote riistvara täiustamiseks vajalikesse uurimustesse.

 

Allikad: Business Insider, Wired, Tech Times

Foto: Wired, Doppler Labs

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.