Väljasurnud puuliik sai uue elu tänu iidsele seemnele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. oktoober 2013 kell 21:25Ligi kahe tuhande aasta eest otsustas Masada kindluse varemeis elanud juudi kogukond sooritada kaljult alla viskudes kollektiivse enesetapu (72 pKr), et mitte langeda roomlaste vallutuste ohvriks. Kuigi nad süütasid põlema enamiku elumajadest, jätsid nad oma toiduvarud puutumata, et näidata, et nad ei surnud nälga. Kuna see kõrbes asuv eraldatud paik on raskesti ligipääsetav, asuti seal arheoloogilisi väljakaevamisi teostama alles 1963. aastal. Varemetest leitud esemete ja inimluude hulgast ilmus päevavalgele ka purk seemnetega, mille seas oli ka 500. aasta paiku väljasurnud Juuda datlipalmi (Judean date palm) omi.

 

1970-ndatel võeti seemned purgist välja ja anti hoiule Iisraeli Bar-llani ülikooli, kus neid hakati 2005. aastal väetise ja hormoonlahuse sees eeltöötlema ja kolm seemet pandi mulda. Kaheksa nädalat hiljem hakkas üks seeme idanema ning 2008. aasta suvel oli 1,4-meetrisel puul juba kümmekond võrset. Puule pandi nimeks Metuusala. Alguses olid puu lehed valgete laikudega, mida peeti toitainepuuduse märgiks, ent tänaseks on üle 2,5 meetri pikk palm igati hea tervise juures. Pärast õitsemist selgus, et tegu on isaspuuga – teadlased loodavad puud ristata tema lähima elava sugulase, Egiptuses kasvava Hiyani datlipalmiga ning saada 10 aasta pärast vilju.

Juuda datlipalmi väljasuremisel on mitu põhjust. Osaliselt hävis see liik roomlaste vallutussõdades, aga ka seetõttu, et talunike poolt käsitsi võsude abil kasvatatud puude levik peatus, kui heebrealased neilt maadelt lahkusid. Pikapeale vajus unustusehõlma ka selle paiga iidne kohalik nimi, kuigi Juuda kuningriigis olid Juuda datlipalmid olnud hea õnne sümboliks ning kuningas Taavat oli pannud oma tütrele Tamarile (heebrea keeles datlipalm) nime just selle taime järgi.

Arvatakse, et Juuda datlipalmil on meditsiinilised omadused, mis kergendasid depressiooni ja tuberkuloosi, aitasid põletikulistel haavadel kiiremini paraneda ja neid kasutati viljatuse raviks.

 

Allikad: Green Prophet, National Geographic, Tree Hugger

Foto: Wikimedia Commons / Benjitheijneb

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt