Aiandusega tegelemine teeb õnnelikumaks ja targemaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. juuni 2021 kell 14:33Kõik, kes armastavad aiandusega tegeleda, teavad oma kogemusest, et see on parim teraapia stressi ja murede vastu. Aednikud on juba sajandeid öelnud, et nende töö pakub neile rõõmu ja rahu. USA-s on isegi ühendus nimega American Horticultural Therapy Association (Ameerika aiandusteraapia ühendus), mis on pühendunud aiandusteraapia kui unikaalse ja dünaamilise inimesele kasuliku tegevuse edendamisele ja tutvustamisele.

 

Nagu paljude asjade puhul, püüab teadus leida selgitust millelegi, mida inimene kogemuse põhjal juba teab. Aianduse kohta on tehtud kaks huvitavat uurimust, mis toetavad ja selgitavad, miks mõjub aiandus nii hästi meie kehale ja hingele.

Teadusajakirjas Neuroscience ilmunud uurimus ütleb, et kokkupuude pinnases leiduva bakteriga Mycobacterium vaccae, vallandab ajus serotoniini. Serotoniin mõjutab ajus mitmeid meeleolu ja õppimisega seotud protsesse ja selle puudumist on seostatud depressiooniga. Me saame neid baktereid kas aiatöö käigus sisse hingates või naha kaudu. Ka see, kui lapsed mängivad mulla ja muru peal on looduslik viis vähendada ärevust.

Lisaks õnnetunde suurendamisele ja ärevuse vähendamisele on serotoniinil ka hea mõju mälule ja õppimise protsessile. On leitud, et hiirtele toiduga antud M. vaccae bakterid aitasid oluliselt parandada nende võimet labürintides teed leida, kuna bakteri toimel vabanes nende ajus rohkem serotoniini.

Oled ehk märganud, et küpsete puu- ja köögiviljade noppimine teeb sind õnnelikumaks, eriti kui tegemist on hooaja esimeste küpsete viljadega. Tuleb välja, et selle põhjuseks on dopamiin, mis selle tegevuse käigus ajus vallandub. Arvatakse, et selline mehhanism on välja arenenud 200 000 aasta vältel, kuna inimene on olnud kütt-korilasena pidevalt tegevuses viljade noppimisega.

Kindlasti on aianduse juures veel palju põhjusi, mis inimest õnnelikumaks teevad. Suur hulk erinevaid värve taimedel ja puudel, puude kiikumine tuules, linnulaul, oravad, lepatriinud ja värske õhk. Võib-olla leiab teadus ühel päeval kõigile neile ka teadusliku põhjenduse, kuid seni ei vaja me tingimata ühtegi põhjendust, et seda kõike nautida, peale selle, et see teeb meid õnnelikuks.

 

Allikad: Real Farmacy, Medical News Today

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt