Vasaku käe rusikasse pigistamine aitab õpitut meenutada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. aprill 2013 kell 18:38 

Käe kokku surumine võib aidata ajusoppidesse tugevamaid mälestusi jätta. Teadlased on tuvastanud, et kui suruda kokku parem käsi, tekib tugevam mälestus sündmusest või toimingust. Kui aga pigistada rusikasse vasak käsi, on lihtsam toimunut meenutada, kirjutab ERR-i teadusportaal.

 

Eksperimendis osales neli gruppi katseisikuid, kes pidid püüdma meelde jätta nimekirjas antud 72 sõna. Hiljem tuli neid sõnu meelde tuletada. Üks grupp surus vahetult enne sõnade õppimist 90 sekundiks kokku parema käe. Sama tehti ka vahetult enne sõnade meelde tuletamist. Teine grupp tegi sama vasaku käega. Kaks teist gruppi surusid enne sõnade õppimist kokku ühe käe ning pärast enne meelde tuletamist teise käe. Kontrollgrupp ei surunud oma kätt rusikasse ühelgi puhul.

Selgus, et rühm, kus suruti parem käsi rusikasse enne sõnade õppimist ning vasak käsi enne nende meelde tuletamist, sai parema tulemuse kui ükskõik milline teine grupp. Seejuures oldi parem ka kontrollgrupist, kuigi see tulemus polnud statistiliselt oluline.

Teadlaste sõnul on see näide, et mõni lihtne liigutus suudab mälu parandada läbi selle, et muudab ajutiselt aju tööd. Edasistes katsetes soovitakse uurida, kas käe rusikasse surumine võib aidata näiteks nägude meelde jätmisel või võtmete asukoha meenutamisel. Teadlased oletavad varasemate uuringute põhjal, et käe kokku surumine aktiveerib tõenäoliselt spetsiifilised ajupiirkonnad, mis on samuti seotud mälestuste kujunemisega.

 

Allikas: ERRMedical Xpress

Originaalartikkel: Plos One

Foto: healtfiend

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt