Video: Aatomid mängivad nanofilmis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. mai 2013 kell 10:30 

Aatomid suudavad näidelda, seda küll IBMi teadlaste abiga. Andreas Heinrich ja tema kaastöölised tegid stoppkaader-animatsiooni “Poiss ja tema aatom”, kus näitlejateks on aatomid, vahendas TÜ teadusuudiste portaal Novaator.

 

Selleks pildistasid teadlased -268 Celsiuse kraadini jahutatud aatomeid, mida liigutati vasest pinnal skaneeriva tunnelmikroskoobiga. Filmis nähtavad aatomid on suurendatud rohkem kui sada miljonit korda.

Neid ümbritseva virvenduse tekitavad vabad elektronid, mis on ülisiledale vaskpinnale lõksu jäänud. Peategelane, poiss nimega Aatom on kokku pandud umbes 120 aatomist.

242-kaadrilise filmi kallal tegi tööd neli inimest. Kümne pika tööpäeva jooksul liigutati umbes kümmet tuhandet aatomit. Uurimisrühma juhi Andreas Heinrichi sõnul on film mõeldud noortele, et näidata milliseid võimalusi pakub teadus.

Möödunud aastal lõid samad teadlased skaneeriva tunnelmikroskoobiga maailma kõige väiksema arvutimälu, 12 aatomist koosneva mälubiti.

 

Vaata videot:

 

Allikas: Novaator

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt