Bergamotiekstraktiga tee aitab ennetada südamehaigusi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. märts 2014 kell 20:02Südamehaigused on üheks juhtivaks surmapõhjuseks enamikus arenenud riikides. See “tsivilisatsiooni haigus” on aga kergesti ennetatav elustiili ja toitumise muutmise teel. Paljud inimesed, kellel on kõrgenenud kolesteroolitase, saavad arstilt retsepti kolesterooli alandavate statiinide jaoks. Kuid kolesterooli alandamine võib olla palju lihtsam ja meeldivam. Itaalia teadlaste töö viitab sellele, et tass Earl Grey teed, mis on maitsestatud loodusliku bergamotiekstraktiga, aitab samuti alandada liiga kõrget vere kolesteroolitaset ning on kahtlemata meeldivam kui kõrvalmõjusid omavate tablettide neelamine.

 

Bergamoti eeterlikku õli saadakse bergamotapelsinide koorest ning see annab klassikalisele Earl Grey teele iseloomuliku lõhna ja maitse. Legendi kohaselt sai Earl Grey tee alguse sellest, kui Hiinast Inglismaale teed transportivas laevas läks bergamotiõli anum teepakkide peale ümber. Kui laev jõudis kohale, siis oli lord Charles Grey ülesandeks otsustada, kas kahjustada saanud teelaadung hävitada või mitte. Olles aga teed maitsnud, leidis lord Grey, et tegemist on väga maitsva teega ning sellele anti ka tema nimi.

Enamik maailma bergamotapelsinidest kasvatatakse Lõuna-Itaalias, kus kliima ja pinnase tingimused on kõige soodsamad. Bergamotiõli sisaldab ensüüme, mida nimetatakse HMGF (hüdroksümetüülglutarüül flavonoidid). Need ensüümid ründavad kehas südamehaiguseid põhjustavaid valke.

 

Alandab kolesteroolitaset

Calabria ülikooli teadlaste töö, mis avaldati teadusajakirjas Journal of Functional Foods kirjeldas seda, kuidas HMGF hävitab valke, mis põhjustavad “halva kolesterooli“ teket ja selle tõttu südamehaigusi. Võrdluseks vaadeldi, milline mõju on samadel valkudel statiinidel. Leiti, et bergamotiekstrakt oli sama tõhus kui statiinid, kuid sellel puuduvad ravimile omased kõrvalnähud. Lisaks nn “halva kolesterooli“ taseme vähendamisele aitas bergamotiekstrakt “hea kolesterooli“ taset tõsta. Igapäevane bergamotiekstrakti tarbimine võib olla edukas ravimeetod liiga kõrge kolesteroolitaseme alandamiseks ning südamehaiguste ennetamiseks.

Kahjuks ei piisa sellest, kui rutata supermarketi letilt esimest ettejuhtuvat Earl Grey teed ostma. Masstootmisel ei lisata musta tee segule naturaalset bergamotiõli, vaid sünteetilisi aseaineid. Selleks, et saada Earl Grey teest tegelikku kasu tervisele, tasub otsida looduspoodidest ja spetsiaalsetest teepoodidest naturaalse bergamotiõliga maitsestatud teesegu, mis ei oleks pakendatud teekottidesse. Ei tasu unustada, et must tee sisaldab kofeiini, mistõttu tasub seda tarbida mõõdukalt.

Tsitrusviljad on lahutamatu osa Vahemere dieedist, mida peetakse üheks parimaks toitumise viisiks südamehaiguste ennetamisel. Bergamoti on Vahemeremaade rahvameditsiinis kasutatud lisaks kaitsena südamehaiguste eest ka antiseptikuna haavade ja põletiku ravimisel. Bergamotiekstrakti kasutatakse mooside, jäätise ja parfüümide maitsestamiseks.

2012. aastal avaldatud uuringus leiti, et bergamot võib toidulisandi kujul aidata liigset kehakaalu kaotada ja diabeedi vastu kaitsta. Selle võtmine enne sööki alandas veresuhkrut 22% ja tõstis “hea kolesterooli“ taset 41%.

 

Allikad: Telegraph, Independent, Science Direct, Wikipedia, Teapedia, Nutrain Gredience

Foto: semisweetie.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt