Ajatu. Kas südamerohud on kõigest ravimitööstuse petuskeem?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. november 2018 kell 10:35SideEffectsPills-SMStatiinid on ravimid, mida tarvitatakse vere kolesteroolinäitajate langetamiseks ja südamehaiguste ning infarkti ennetamiseks. Neid müüakse igal aastal üle maailma mitmekümne miljoni dollari eest ning viimase 10 aasta jooksul on neid süstemaatiliselt propageeritud ka Eestis. Juba 2011 aastal avaldas sõltumatu teadlaste ühendus Cochrane Collaboration metauuringu, mille põhjal on statiinide ennetav mõju südamehaigustele tugevalt üle hinnatud. Hiljuti lisandus sellele veel üks uuring, mis kinnitab, et vähe sellest, et need ravimid on kasutud, need on ka tervist kahjustavad.

 

Statiinide toimeks loetakse üldkolesterooli ja “halva“ LDL-kolesterooli taseme langetamist kehast. Väidetavalt aitab see vähendada veresoonte lupjumist ning ennetab sel moel südameinfarkti teket. Levinuimad statiinide toimeainepõhised (retseptiravimid) on: simvastatiin, pravastatiin, lovastatiin, fluvastatiin, atorvastatiin, tserivastatiin. Teadusajakirjas American Journal of Physiology 2015 aasta juulis avaldatud uuringu autorid kirjutavad aga, et statiinide kasutamine kiirendab keha vananemist ning pikaajaline kasutamine on seotud selliste kõrvalnähtudega, nagu müopaatia, neuroloogilised kõrvalnähud ning suurenenud diabeedirisk.

Statiinid kahjustavad meie kehas tüvirakke – süsteemi, mis on loodud organite kahjustuste parandamiseks ning kaitseb meid lihas- ja liigesevalude ning mälukaotuse eest. Sisuliselt takistavad statiinid rakkude paljunemise ja iseparanemise võimet – see tähendab, et need põhjustavad kahjustusi mitmetes keha organites ja halvendavad juba olemasolevaid kahjustusi. Uuringusse kaasatud spetsialistid avaldavad arvamust, et statiinide kõrvalmõjusid on aastaid alahinnatud. Lisaks juba teada olevatele neuroloogilistele kõrvalmõjudele nagu närvikahjustused ja mäluprobleemid, võivad need ravimid põhjustada ka katarakti ehk hallkaed, kurnatust, maksaprobleeme ja lihasvalusid. Üks uuringut juhtinud teadlasi, tüvirakkude bioloog Reza Izadpanah kommenteeris uuringut järgmiselt: “Meie uuring näitab, et statiinid võivad kiirendada vananemise protsessi. Inimesed, kes kasutavad statiine ennetava vahendina, peaks tõsiselt järele mõtlema, kuna neil ravimitel võib olla üldine mittesoovitud mõju kehale nagu näiteks lihasvalud, närvikahjustused ja liigeseprobleemid.“

 

Kiirendavad vananemist

Suurbritannia perearst dr Malcolm Kendrick, kes on pühendunud südamehaiguste ja statiinide uurimisele, kommenteeris: “Statiinid panevad patsiente ennast aastaid vanemana tundma. See uuring toetab asjaolu, mida on juba ammu arvatud. Statiinide kõrvalnähud imiteerivad vananemise protsessi.“

USA toidu- ja ravimiameti (FDA) sõnul kaalub statiinide kasu üle nende võimaliku kahju. See seisukoht seati kahtluse alla aga juba 2011 aastal, kui Cochrane Collaborationi läbi viidud meta-analüüs näitas, et:  • kui südameinfarkti ei ole veel olnud, siis ei ole tegelikku põhjust statiine võtta;
  • meestel, kellel on südameinfarkt esinenud, aitavad statiinid heal juhul vähendada järgmise südameinfarkti teket 1-5%;
  • kuigi statiine on kasutatud juba 15 aastat, ei ole tõestatud nende eluiga pikendav toime;
  • ei ole ühtegi usaldusväärset uuringut mis tõestaks, et naistel statiinide võtmisest mingitki kasu on.

Uuringu läbi viinud teadlased leidsind kokkuvõtteks, et statiinid ei ole hea näide nappide tervishoiuressursside kasutamisest.

 

Statiinide kohta tehtud uuringute tulemused on kallutatud ravimi kasuks

Dr Jacob Teitelbaum esitas juba 2011 aastal Huffington Postis Cochrane Collaborationi meta-analüüsi kommenteerides küsimuse: “Kas statiinid on lihtsalt petuskeem?“. USA-s on need kõige enam müüdud retseptiravimid, mida võtab tervelt 25% üle 45-aastastest inimestest. Kuna südame-veresoonkonna haigused nõuavad kõige enam elusid, siis on mõistetav, miks on nii lihtne müüa ravimit, mis väidetavalt neid haiguseid ennetab. Kuna aga on leitud, et statiinid on südame-veresoonkonna haiguste ennetamisel sisuliselt väärtusetud, siis miks neid üldse välja kirjutatakse?

Cochrane Collaborationi teadlased leidsid muuhulgas ka, et mitmed statiinide kohta tehtud teadustööd ei ole tegelikult tõsiselt võetavad. Uuringute tulemustes oli rõhutatud ravimite positiivset mõju ja eiratud nende negatiivseid kõrvalmõjusid, jäetud kõrvalmõjude registreerimine üldse tegemata ning uuritud eelkõige populatsiooni, kellel oli juba kord südameinfarkt esinenud, mis kallutas statistikat ravimite kasuks. Sisuliselt tähendab see seda, et miljonitele patsientidele on välja kirjutatud ravim, mida nad tegelikult ei vaja. Ometi on sellest väga vähe kuulda sest ravimitööstuse jaoks on tegemist kasumliku äriga. Kõigepealt saab müüa väärtusetuid ravimeid ning siis omakorda nende kõrvalnähtude ravimiseks uusi ravimeid.

Õnneks on südame-veresoonkonna tervise hoidmiseks ja parandamiseks ka palju tervislikumaid meetodeid. Tervislik toitumine ja regulaarne liikumine on iseenesest mõistetavad abimehed, mis peaks olema iga arsti esmaseks soovituseks. Südame tervisega on seotud eelkõige K-vitamiin, D-vitamiin ja magneesium. Ei tasu alahinnata ka tervete toetavate lähisuhete mõju südame tervisele – investeeri aega ja tööd pere- ja sõprussuhete parandamiseks ning ära unusta, et ka neljajalgsed sõbrad on tervisele kasuks. Kanada teadlased leidsid, et kassi omamine ennetab südamehaiguseid paremini, kui ravimid.

 

Allikad: Natural News, Express, American Journal of Physiology, Health Impact News, Huffington Post

Artikkel ilmus Telegramis algselt novembris 2015

Foto: drfuhrman.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.