Vegantoitumise hüved: rohkem energiat, tugevam immuunsüsteem

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. märts 2014 kell 12:25fresh raw fruits juiceAvaldame blogis “Armasta ennast” ilmunud kirjutise vegantoitumise hüvedest. Artikli autor Kätlin Kalling ütleb, et tunneb täiesti otsest seost oma enesetunde, tervise ja toitumise vahel ning arvab, et see on parim otsus, mis ta on teinud, edendamaks nii oma füüsilist kui ka vaimset tervist.

 

Hakkasin 100% taimepõhiselt toituma kaks aastat tagasi. Varasemalt olin olnud kolm aastat lakto-ovo-taimetoitlane: tarbisin taimetoidule lisaks piimatooteid ja muna. See ei parandanud märgatavalt mu elukvaliteeti: mul esines jätkuvalt seedeprobleeme, väsimust, meeleolukõikumisi jne. Samal ajal pidasin oma toitumist täiesti tervislikuks. Arvasin, et osadel inimestel on halvem seedesüsteem ja ma ei saa sinna midagi parata.

Mu tervises toimusid märgatavad muutused siis, kui läksin üle 100% taimepõhisele toidule ehk vegantoidule. Tarbin palju puuvilju, salateid, toormahlu – minu päevakaloraažist tuleb umbes 70–80% toortoitust. (Hea informatiivne artikkel toortoidu ja töödeldud toidu erinevustest on siin.)

 

Ilusam näonahk

Isegi ajal, mil ma olin n-ö taimetoitlane, oli mul ebaühtlane jume: näonahk punetas ja oli poorne. Toortaimetoit ühtlustas mu jume – punetus vähenes ja poorid taandusid – silmade ümbruses vähenes kortse. Nii keha- kui ka näonaha niiskustasakaal paranes, nahk muutus elastsemaks ja pehmemaks. Nahk ei saanud enam kergesti päikesepõletust (loe pikemalt siit).

Toortoit sisaldab oluliselt rohkem vitamiine ja mineraale, samuti on see väga kõrge veesisaldusega, võrreldes keedetud, töödeldud toiduga. Kui keha on liigsest töödeldud toidu tarbimisest veepuuduses, põhjustab see naha ja suu kuivust, väsimust, uimasust, peavalu või kõhukinnisust. (Dehydration symptoms, Mayo Clinic)

Vesi kõige naturaalsemal kujul asub puu- ja juurvilja sees. Uuringu kohaselt rahuldab meie organismi veevajadust sporti tehes kõrge veesisaldusega puuvili isegi paremini võrreldes tavalise vee või spordijoogiga. Puu- ja juurvilja vesi sisaldab mineraalsooli, looduslikke suhkruid, aminohappeid ja vitamiine, mida keha kaotab füüsilisel aktiivsusel. Lisaks on see vesi aluseline ja filtreeritud taimejuurte poolt.  (Fruit can hydrate you more than a glass of water)

Ensüümirohke toit annab vananemisvastase efekti. Ensüümide üks uurijaid Edward Howell usub, et ensüümide säilitamises peitub pikaealisuse saladus. Vananemise ja ensüümide ammendumine käivad käsikäes. Üks viis säilitada meie kehas vajalik ensüümide kontsentratsioon, on süüa elusat toitu. Howell väidab ka, et enamik, kui mitte kõik degeneratiivsed haigused arenevad pideva ensüümivaese toidu tarbimisel. Degeneratiivsete haiguste hulka kuuluvad näiteks reumatoidartriit, vähk, diabeet, südamehaigused, Parkinsoni tõbi ja Alzheimer, aga ka rasvumine, depressioon ja viljatus. (Enzyme Nutrition, Dr Edward Howell)

 

Suurem energiatase – kiirem seedesüsteem – tugevam immuunsüsteem

Seedimine kiirenes ühe korra pealt 24 korra peale, kadusid seedehäired ja ebameeldiva lõhnaga gaasid. Tundsin ennast energiliselt, elujõuliselt enamik ajast, samuti vähenes unevajadus 810 tunnilt 78 tunnile. Kehalõhn muutus neutraalseks ehk higi ebameeldiv lõhn kadus. 90% ajast ei olnud enam vajadust kasutada deodoranti, v-a aktiivsel füüsilisel pingutusel.

Max Plancki Instituudi andmetel hävib kuumtöötlemisel 50% valku, 100% ensüüme ja fütotoitaineid. Kõige tundlikum küpsetamise suhtes on C-vitamiin, mille kadu on umbes 7080%, B-vitamiinid hävivad umbes 50% ulatuses, sealhulgas B1 ja B12 hävivad keskmiselt 96%, foolhape 97%, biotiin ehk B7 72%. Uurimuses leiti, et küpsetamine muudab valgu sisemist ehitust hävitades teatud funktsioonid, sellise valgu tarbimine kiirendab vananemist ning muid haiguslikke protsesse. (“Survival in the 21st Century: Planetary Healers Manual”, V. H. Kulvinskas)

Küpsetatud toit liigub seedesüsteemis aeglasemalt kui toortoit. Osaliselt toimub fermentide mädanemine, roiskumine, tekivad kahjulikud ained, mis põhjustavad gaase, kõrvetisi ja degeneratiivseid haigusi.  (“Food Enzymes for Health & Longevity”, Dr Edward Howell)

Ensüümirikas elus toit aitab parandada meie DNA-d ja RNA-d, töötades koos rakustruktuuridega, varustades organismi energiaga. Nad on põletiku ja paistetuse vastase ja valuvaigistava toimega, aidates balansseerida ja tugevdada immuun- ja seedesüsteemi. (“Rainbow Green Live-Food Cuisine”, C. Cousens) Ensüümid on toidu seedimisel hädavajalikud, kuna organism saab toetuda toidust saadavatele ensüümidele ega pea kulutama energiat ensüümide reproduktsioonile. (“The Raw Food Lifestyle: The Philosophy and Nutrition Behind Raw and Live Foods”, R. Russo).

Kõige rohkem raskendavad seedimist ehk tekitavad gaase töödeldud loomsed tooted, nagu seda on liha- ja piimatooted – loomne valk ja loomne küllastunud rasv. Väävlisisaldus loomses valgus toodab tugevaid haisvaid gaase, taimsed toidud sisaldavad ka väävlit (küüslauk, brokkoli ja lillkapsas), aga palju väiksemas koguses. Näiteks loomalihas neli korda rohkem kui ubades, munades neli korda rohkem kui maisis, kanalihas seitse korda rohkem kui riisis, tuunikala 12 korda rohkem kui maguskartulis. Ehk lihasööja organismis toodetakse u 15 korda rohkem väävlit, võrreldes veganiga. Samuti puuduvad loomses toidus kiudained, mis seedesüsteemil probleemideta toimida aitavad. (“Bad farts, meat stinks”, Dr. McDougall)

Liha-piima-jahupõhine dieet, mis sisaldab minimaalselt toortoitu, on levinud lääne ühiskonnas, selle tagajärjelt on vähemalt iga kuues inimene kroonilise kõhukinnisusega. Kuna toit ei saa väljuda, hakkab see soolestikus käärima ja mädanema, segunedes ka verega – tagajärjeks on tapva haisuga gaas – tulevikus soolevähk. (“Does Meat Cause Colon Cancer?”, Suzanne Dixon, MPH, RD) (Eestis u 700 haigestunut aastas.)

 

Kergesti seeditavad puuviljad

Puuvili on ainus toit, mis meid ahvatleb looduses sööma, ilma et me seda mingilgi viisil töötlema peaksime. Meie organism on disainitud kergesti seedima ja omastama puuvilja lihtsüsivesikuid, koormamata seedesüsteemi ja täites organismi toitainete vajaduse. Puuviljas leiduv suhkur on optimaalne energia vorm organismile, kuna kiudaine võimaldab suhkrul imenduda aeglaselt ja järk-järgult, mis ei tõsta veresuhkru taset kõrgele. (“The 80/10/10 Diet” Douglas Graham)

Puuvili on parim energiaallikas ehk “kütus”, seda teab ka aina rohkem tippsportlasi. Nad saavad panna kogu oma energia esituse sooritamiseks, pole vajadust kulutada energiat raskete toiduainete nagu liha-piimatoodete ja tärkliserohkete tera- või juurviljade seedmiseks. (Raw vegan athletes)

Seedesüsteemiga võib esineda probleeme veganitel, kes tarbivad ühel toidukorral palju erinevaid toiduainete gruppe; kes tarbivad liiga palju kaunviljalisi, pähkleid, tärkliserikkaid toite (kartul, valge riis), gluteeni sisaldavaid teravilju (nisu, rukis, oder), taimse toidu rafineeritud-ületöödeldud-rasvaseid versioone. Loe pikemalt siit.

Pika eluea uurija Kenneth Pelletier leidis, et käesoleval ajal on maailmas kogukondi, kus elatakse väga vanaks, olemata seejuures haige või nõrk. Need kogukonnad on Pakistanis Hunzad, abhaaslased, vilcambabalased Ecuadoris, Tarahumara indiaanlased Mehhikos. Nimetatud isikud tarbivad tugeva füüsilise töö juures kuni ligi 50% vähem kaloreid kui näiteks keskmine lääne dieet ette näeb ja soovitab. Row Walford ja Richard Weindruch (UCLA Medical Center) leidsid, et järgkjärguline kalorite vähendamine rottide toitumises toob kaasa eluea pikenemise 60%. Piiratud kaloritega on tagatud pikenenud eluiga, normaalne vererõhk, vajalike antikehade tootmine, immuunsüsteemi tugevus, madal kolesteroolitase, madal risk südamehaigustele, normaalne veresuhkru tase jne. Kalorivaese dieedi efekt ilmneb juba peale ühekuulist praktikat. Tarbides rohkelt toortoitu, tuleb kalorite vähenemine automaatselt. (Keha puhastamine toksiinidest toortoitumise abil, Sille Poola)

Loe ka 58-aastase Doug Grahami arvamust, kes on olnud 30 aastat toortoitlane. Intervjuu Dr. Doug Grahamiga.

 

Lühem menstruatsioon

Kui varem kestsid päevad 5–6 päeva, siis nüüd keskmiselt kolm päeva. Pikenes perioodide vaheline aeg. Samuti kulgevad päevad vähema verega ja ebameeldiva lõhnata.

Vererohke menstruatsioon on ebaloomulik. Primitiivsetes kogukondades ei esinenud naistel menstruatsiooni sellisel kujul nagu tänapäeval. Kui see siiski esines, peeti seda haiguseks, naised eraldati ja pandi jõudu ja tervist koguma. Meditsiinikirjanduses on registreeritud palju juhtumeid naistest, kes elavad kõrge vanuseni ilma märgatava menstruatsioonita, samas rasestuvad ja sünnitavad korduvalt. See lükkab ümber fakti, et menstruatsioon on vajalik heaks terviseks või rasestumiseks. (“Menstruation is not a natural occurance”, C. Manuel Grace.)

“Madala valgusisaldusega (lihavaba) toitumine viib menstruatsiooni verejooksu miinimumini, samuti menstruatsiooni alguse hilisemale eale ning pikeneb perioodidevaheline aeg. Naised kannatavad valuliku ja vererohke menstruatsiooni käes seni, kuni nende toidulaual on palju liha (u 2 korda päevas).”  – Dr Arnold Ehret, Dr Havelock Ellis, Dr Evens

“Põhimõtteliselt, peale viljastumata munaraku väljumist koos emaka limaskestaga, on emakaseinas lahtine haav, mis paraneb kiiresti ja minimaalse verekaotusega tervetel naistel, kuid mis jätkab veritsemist ebatervetel naisorganismidel. Terve, šlakkidest puhta naise veres on olemas kogu hädavajalik materjal uute tervete kudede ülesehituseks. ” – Walter Last, ND

“Naistel, kelle keha on toksiline, ei suuda maks toime tulla mürkide filtreerimisega ja seda tööd tema eest teeb menstruatsioon, viies emakat pideva põletikuseisundini. Kui toksiinidest küllastunud veri otsib menstruatsiooni näol väljapääsu läbi emaka, kutsudes esile peene limaskesta ärrituse, emaka spasmid, saadetuna halvast enesetundest ja teravatest valuhoogudest.  Kui algab verejooks, viskab loodus verre niipalju toksiine kui võimalik. See protsess viib verejooksuni, mis kestab päevi ja viib sageli aneemiani.” – Dr H. G. Bieler

“Külakogukonnas elavatel Austraalia aborigeeni naistel, kes toituvad peamiselt puuviljadest, kestab menstruatsioon umbes 20 minutit ja verd tuleb umbes 1 spl. Suure Tasandiku indiaani naistel, kes toitusid väga lihtsalt ja kelle eluviis oli väga aktiivne, olid kuupuhastusnähud nii kerged, et olid vaevalt märgatavad.” – Dr H. G. Bieler

“Verega väljub kehast letsitiin, kaaliumfosfaat, NaCl, Na-bikarbonaat, kolesteriin, albumiin, mütsiin, vitamiinid А ja Е, aminohapped. Samuti menstruatsiooni ajal kaotatakse suur osa naissuguhormoone. Menstruaalveres on suguhormoonide kontsentratsioon kuus korda kõrgem, kui on veres normaalse tsirkulatsiooni ajal.  Naissuguhormoonid on nooruse, ilu, tervise ja pikaealisuse allikas. Selline perioodiline verekaotus 30–40 aasta vältel viib varase menopausini ja kiirendab vananemist.”  – Dr. Frank

“Menstruatsioon on patoloogia ja täiesti ebaloomulik protsess. Mitte miski ei mõjuta igakuist verejooksu nii nagu toitumine. Vahel piisab tugeva verejooksuga naistel ainult sellest, kui nad lähevad üle taimselt toortoidule.” – MD George Starr

Kõhukinnisus ja aeglane seedesüsteem põhjustab toksiinide imendumist verre läbi soole seina. Kuigi vitamiinide ja mineraalide puudus aeglustab haavade paranemist, on toksiline veri kõige suurem valuliku ja vererohke menstruatsiooni põhjustaja. Toortoit puhastab verd toksiinidest naturaalselt. Oluline on, et menüüs oleks rohkelt klorüfülli, bioflavonoide ja karotenoide ehk siis kollase, oranži, punase ja lilla värvipigmentidega puu- ja köögivilju. Nad tugevdavad kapillaaride seinu ning koos tsingi, C ja E vitamiinidega tagavad kiire haavade paranemise. (Menstrual problems, Walter Last)

 

Painduvam keha

Tegelen joogaga. Peale veganiks hakkamist hakkas toimuma kiirem ja intensiivsem areng. Tundsin, et mu keha on plastilisem ja liigesed painduvamad.

Keha painduvuse määrab väga suures osas toitumine. Painduvusele aitab kaasa kõrge veesisaldusega toidu tarbimine, et tagada organismi optimaalne veesisaldus. Töödeldud toit soodustab keha muutumist jäigaks. Suhkru, liha- ja piimatoodete tarbimine põhjustab organismis põletikke (eriti liigesepõletikke), seega ka liigeste jäikust. Keha paindlikkusele mõjuvad positiivselt lehtköögiviljad, kuna neis on küllaldaselt magneesiumi, mis aitab lihastel lõõgastuda.

Rohelised smuutid sisaldavad rikkalikult magneesiumi ja teisi vitamiine, mineraale, mis tugevdavad ja tervendavad keha, andes kehale nõtkuse. Puu- ja köögiviljade kõrge C-vitamiini sisaldus aitab tõsta kollageeni taset organismis. Kollageeni leidub sidekoes, mis ühendab luid, kõõluseid ja kõhresid, seetõttu on sellel oluline osa painduvuse saavutamisel. Samuti leidub puu- ja juurviljades hulgaliselt fütokemikaale, mis aitavad neutraliseerida vabu radikaale, mis omakorda hävitaksid kollageeni. (“Stretching, Posture and Flexibility”, Eve Nguyen)

 

Rahulikum, rõõmsam, teadlikum meel

Kuigi praktiseerisin joogat, saavutasin vaimse ja meelelise tasakaalu alles taimetoidu peale üleminemisel. Muutusin tasakaalukamaks, vähenesid meeleolu kõikumised, eraldatust/masendust tekitavaid mõtteid, paranes suutlikkus jääda rahulikuks keerulistes olukordades. Kadusid isud rafineeritud magusa/raske toidu järele ja hakkasin intuitiivselt valima naturaalseid vähetöödeldud toite: puuvilju, salateid, toormahlasid jm.

Ensüümiderikas toit ei paranda mitte ainult füüsilist keha, vaid ka vaimsel tasandil parandavad ensüümid organismi pingetaluvust ja intuitsiooni. Pidev töödeldud toidu tarbimine häirib hüpofüüsi tööd, mis mõjutab kõiki teisi hormoone tootvaid organeid. (“Food Enzymes for Health & Longevity”, Edward Howell)

Kõik need muutused toimusid väga kiiresti, kui läksin 70–80% toortaimetoidu peale. Näiteks oli periood, kus ma kuu aja vältel tarbisin ebatervislikku vegantoitu ehk mu menüüs oli palju rafineeritud rasvarohket toitu. Sellel perioodil vajas mu keha rohkem puhkust, seedesüsteem oli aeglasem jne. Toitumine pole ainus, mis mõjutab meie tervist, kindlasti on väga suur osa vaimsel tasakaalul: rasked tunded suunavad meid valima “raskeid” rasvaseid rafineerituid toite, ilusad tunded aga suunavad “kerge” taimetoidu poole. Sellest, miks ja kuidas on mul lihtne süüa vegantoitu, võid lugeda siit.

 

Kätlin Kalling

 

Allikas: Armasta ennast

Foto: rawveganliving.blogspot.com

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt