Elujõudu andev eluväät väärib oma nime

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. veebruar 2014 kell 9:4203-gynostemma-pentaphyllum-vista-general-mediumViielehine eluväät (Gynostemma pentaphyllum) on elujõu tagamisel ženžennile vääriline konkurent – seda nimetatakse isegi Surematuse Taimeks.

 

Aastasadu Hiinas ja Jaapanis kasutusel olnud viielehine eluväät, tuntud ka kui jiaogulan, tugevdab organismi ja pikendab eluiga sedavõrd, et ühes orus Hiinas, kus see igapäevaselt teena söögi juurde kuulub, elab suur osa inimesi enam kui sada aastat vanaks.

1970ndatel aastatel hakati idamaist taime uurima ka Ameerika Ühendriikides ning hiinlaste rahvatarkus näib paika pidavat. Viielehine eluväät on hinnatud maailma kõige toniseerivamate taimede esikümnesse, samuti leiti sellel olevat vähivastane toime. Nimelt sisaldab eluväät aineid, mis panevad vähirakkude kasvu seisma. Kõik ženžennile omistatud positiivsed võimed on olemas ka viielehisel eluväädil.

Migreeni ja närvivalude korral tasub samuti sellest taimest abi otsida. Vereringele, immuun– ja närvisüsteemile on viielehisel eluväädil hindamatu toime. Samuti on taim kasutusel astma–, südame– ja veresoonkonnahaiguste, maksahaiguste, diabeedi– ning bronhiidiravis. Viielehine, mis on rikas ka vitamiinide ja mineraalide poolest, sisaldab rohkelt antioksüdante ja alandab veres halva kolesterooli taset. Vereringeparandajana hoiab see ära tromboosiohu ning valgete vereliblede produktsiooni reguleerijana on suurepärane vahend ka keemiaravist kurnatutele. Olles adaptogeen, aitab viielehine eluväät ka stressist taastuda.

Teadlased on viielehist eluvääti uurinud kui alternatiivi suhkrule, lisaks valmistatakse sellest alkoholisisaldusega tõmmist ning loomingulisemad kokad lisavad seda ka salatitesse.

Lisaks inimorganismile elujõu andmisele on taim ka ise imetlusväärselt vitaalne, taludes kuni 18 miinuskraadi.

 

Allikad: Spice Garden, HSN Store, Jiaogulan

Foto: botanicayjardines.com

Artikkel valmis koostöös Sojapood.ee-ga

 

Toimetas Helen Eelrand

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt