Kokkupuude päikesega aitab alandada vererõhku

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. jaanuar 2014 kell 11:42Suurbritannia Southamptoni ja Edinburghi ülikoolides läbi viidud uuringute kohaselt võib naha kokkupuude päikesevalgusega aidata alandada vererõhku ja seeläbi vähendada südameataki ja insuldi riski, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Uuringus näidati, et päikesevalgus muudab lämmastikoksiidi (NO) taset nahas ja veres, alandades nii vererõhku. Kokkupuutel päikesevalgusega kantakse vähesed kogused NO-d nahast vereringesse, alandades veresoonte toonust; paralleelselt vererõhu langemisega väheneb ka südameataki ja insuldi risk.

Südameveresoonkonnahaigused seostuvad sageli kõrge vererõhuga ja moodustavad umbes 30 protsenti kõigist surmajuhtudest üle maailma. Nii vererõhk kui ka südameveresoonkonnahaiguste esinemine varieeruvad vastavalt aastaajale ja laiuskraadile, avaldudes sagedamini talvel ja nendes maades, mis on ekvaatorist kaugemal.

 

 

Allikad: ERR Teadus, Science Daily

Teadusuuring: Journal of Investigative Dermatology

Foto: bigskysales.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt