Liitium võib osutuda inimestele vajalikuks mikroelemendiks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. oktoober 2013 kell 20:17Liitiumi tuntuimaks kasutusalaks on praegu laetavad patareid, kuid juba aastakümneid on seda ainet kasutatud ka erinevate psühholoogiliste haiguste, sh depressioonide, maaniate ja bipolaarsete häirete raviks, kirjutab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Kuigi liitiumi täpsed bioloogilised toimemehhanismid kindlates ajuosades ei ole veel lõpuni arusaadavad, on hästi teada, et element parandab meeleolu ja alandab agressiivsust. Arstid määravad seda ”universaalset ravimit” suhteliselt tõrksalt, kuna liitiumi on keeruline doseerida.

Suur hulk rahvusvahelisi uuringuid on näidanud, et kõrgem looduslik liitiumi sisaldus joogivees viib suitsiidiriski alanemisele kogu populatsioonis. Seega võib liitium kuhjuda ka nende inimeste ajus, kes ravi tegelikult ei saa ning see tähendab, et liitium võib olla inimesele oluline mikroelement.

Müncheni Tehnika Ülikooli teadlased leidsid katsete käigus aga, et liitium ei toimi mitte närvirakkude vahel olevas alas nagu enamik teisi psühhotroopseid ravimeid, vaid närviülekanderadades endis.

 

Allikad: ERR TeadusScience Daily

Originaaluuring: Medical Physics

Loe lisaks: ERR Teadus – “Liitiumpatareid võivad olla lastele surmava ohu allikaks”

Foto: ebay.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt