Kui palju sa tead antioksüdantidest?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. jaanuar 2024 kell 8:59Viimase aastakümne vältel oleme kuulnud pidevalt, kui olulised antioksüdandid meie jaoks on, ning ülepäeviti saame teada uuest supertoidust, millel on väidetavalt lausa võluomadused. Kuid paljud inimesed ei tea tegelikult täpselt, mis need antioksüdandid õieti on. Näiteks ameeriklaste hulgas läbi viidud küsitlus näitas, et 92% küsitletutest ei suuda terminit tegelikult lahti seletada. Ning hoolimata sellest, et 75% vastanutest ütles, et püüavad toiduga tarbida ohtralt antioksüdante, ei suutnud enamus neist välja tuua mitte ühtegi konkreetset toiduainet, mis neid aineid sisaldaks.

Artikkel ilmus Telegramis esmalt augustis 2013.

 

Mis siis on antioksüdant?

Antioksüdant on molekul, mis pidurdab teiste molekulide oksüdeerumist. Oksüdeerumine on keemiline reaktsioon, mille käigus aine loovutab elektrone ning selle protsessi käigus võivad tekkida vabad radikaalid, mis omakorda algatavad oksüdeerumise ahelreaktsiooni, mis kahjustab rakku ja võib selle isegi surmata. Antioksüdandid katkestavad selle ahelreaktsiooni, muutes vabad radikaalid kahjutuks.

Oksüdatsioon on organismides üheaegselt väga vajalik ning teisest küljest kahjustav. Ühest küljest toimub oksüdeerumine siis, kui keha ainevahetuse käigus endale energiat toodab. Ning samas on paljud inimestel esinevad haigused põhjustatud rakutasemel toimuva oksüdatiivse stressi poolt. Oksüdatiivne stress tähendab seda, et rakkudes on suur hulk vabu radikaale. Vabade radikaalide poolt põhjustatud kahju rakutasandil on peetud oluliseks faktoriks selliste haiguste puhul nagu vähk, südame-veresoonkonna haigused, aju funktsionaalsuse langus, immuunsüsteemi nõrkus ja paljud teised. Arvatakse lausa, et vabade radikaalide kahjuliku mõjuga on seotud üle 50 erineva haiguse. Vabad radikaalid võivad kahjustada DNA-d, mis võib viia vähi tekkele, nende toimel võib nn halb kolesterool kergemini veresoone seinale ladestuda. Ning kui vabad radikaalid kahjustavad rakukesta, siis muudavad need seda, millised ained pääsevad rakku ja sellest välja.

Antioksüdantide potentsiaalset mõju erinevate haiguste ravis on palju uuritud, kuna oksüdatiivne stress on üheaegselt haiguste põhjuseks ja tagajärjeks. Kuigi antioksüdante reklaamitakse tihti imeravimina, on teadlased selles osas üsna kahtlevad ning palju on kuulda ka seisukohti, et näiteks vähi vastu ei ole antioksüdantide mõju piisavalt tõhusalt tõestatud. Laborites katseklaasis oleva rakukultuuri peal on antioksüdantide vähi vastane mõju kinn

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt