Õhusaaste võib olla kroonilise astma põhjustajaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. aprill 2013 kell 11:27 

Kümnes Euroopa linnas läbiviidud uuring näitas, et kokkupuude liiklusest tuleneva õhusaastega võib olla süüdi 14 % kroonilise astma juhtudes. Õhu kvaliteet võib vallandada hingamisteede haigusi sarnases ulatuses nagu viibimine suitsetava inimese lähedal – Maailma Terviseorganisatsiooni WHO hinnangul on seos astmaga 4-18 %-line.

 

Saastatus on üks sagedasemaid tegureid, mis vallandab astmaatikutel järjekordse hoo. Kaks kolmandikku kõigist küsitletutest väitsid, et liiklussaaste muudab nende haiguse kulu halvemaks ja 29 % vastanutest tõdes, et õhusaaste vähendamine avaldas olulist kergendavat mõju.

 

Tiheda liiklusega magistraalide lähedal viibivate laste hulgas leiti astmat oluliselt rohkem ning see seos jäi kehtima ka pärast kõigi teiste ohutegurite arvesse võtmist. 14 % kroonilise astma all kannatavatest inimestest viibis tiheda liiklusega maanteede lähedal ja 15 % haigusepisoode olid otseselt vallandatud liiklussaaste poolt.

 

Liiklusest tingitud õhusaaste ei ole seega mitte ainult astma vallandajaks vaid ka põhjustajaks.

Ameerikas tekib astma igal kaheteistkümnendal inimesel ning haigusjuhtude arvukus on alates 2001-st aastast pidevalt tõusnud.

Uuringu tulemused avaldati ajakirjas European Respiratory Journal.

 

Allikas: ERR Teadus

Toimetas: Meeli SeermaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt