Teadusuuring: mõnele inimesele lihtsalt ei meeldigi mitte miski

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. oktoober 2020 kell 14:01Me kõik tunneme mõnda sellist inimest, kes leiab igas olukorras midagi ebameeldivat, mille üle kurta. Näiteks need, kes peavad oma missiooniks alati negatiivseid internetikommentaare lisada. Samuti teame kindlasti mõnda inimest, kellel on omadus igas olukorras positiivselt mõelda ja midagi head leida. Pennsylvania ja Illinoisi ülikoolide teadlased on teinud proovi ka täpsemalt määrata, mis inimesed selliseks teeb – nad nimetavad seda “iseloomu hoiakuks“. Selgub, et mõned inimesed on lihtsalt positiivsed ja lähevad vooluga kaasa, samas kui mõned on sündinud virisejad ja vihkavad kõike ja kõiki.

 

Uuring, mis avaldati teadusajakirjas Journal of Personality and Social Psychology, kirjeldab, et need inimesed, kellel on iseloomu hoiak tugevalt väljendunud, kalduvad kõiki asju pidama kas meeldivaks või ebameeldivaks.

Teadlased töötasid välja skaala, millega hinnata inimese iseloomu hoiakut: selle käigus paluti uuringus osalejatel avaldada arvamust erinevatel üksteisega pealtnäha mitte kuidagi seotud teemadel (näiteks arhitektuur, poliitika, jalgpall, külm dušš). Analüüsides inimeste vastuseid, leidsid teadlased üles inimesed, kes kaldusid asju pigem meeldivateks pidama, ja need, kes pigem ebameeldivateks.

Uuringust järeldati, et vahel ei sõltu inimeste suhtumine mõnda asja ainult sellest asjast endast, vaid see sõltub paljuski ka inimese enda põhiloomusest. Peale selle on teadlased leidnud, et üldiselt positiivse loomuga inimesed on igapäevaelus rohkem avatud, usaldavad ja teevad häid tegusid. Järgmisel korral, kui keegi sind väga karmilt kritiseerib, siis tuleta meelde – asi ei ole sinus, vaid temas! Mõnele inimesele lihtalt ei meeldigi mitte miski.

 

Allikad: Memolition, Huffington Post, University of Pennsylvania

Originaaluuring: Journal of Personality and Social Psychology

 

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt