Uuring: maal elavatel endistel vähihaigetel on viletsam tervis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. juuni 2013 kell 11:537001584266_a61fb74c91_bVähihaigusest paranenud inimesed, kes elavad USA maapiirkondades, on vähem aktiivsed, ülekaalulisemad ja suitsetavad enam kui need, kes elavad linnas, vahendas ERR  ajakirjas Cancer Causes and Control ilmunud uuringu tulemusi.

 

Wake Forest Baptisti meditsiinikeskuse sotsiaalteaduste ja tervisepoliitika professor Kathryn E. Weaver uuris koos oma meeskonnaga USA riikliku terviseuuringu tulemusi. Nad käsitlesid 1642 maal ja 6162 linnas elava endise vähihaige tervisekäitumist (füüsilist aktiivsust, alkoholi- ja tubakatarbimist ning kehakaalu) ja üldist terviseseisundit.

Selgus, et kui maal suitsetas 25% inimestest, siis linnas 16%. Lisaks polnud 51% maaelanikest regulaarselt füüsiliselt aktiivsed, võrreldes 39% linnaelanikega. Kehakaalu osas polnud erinevusi ning alkoholi tarbisid linnainimesed rohkem. Veel selgus uuringust, et maaelanikel oli keskmiselt halvem tervis (37% võrreldes 27%-ga) ning nad olid rohkem tervisliku olukorra tõttu töötud (18% linna- ja 11% maainimestest).

Weaveri sõnul võib maainimeste kehvema tervise põhjuseks olla see, et maal elajad ei saa oma arstilt piisavalt infot selle kohta, kui oluline on pärast vähihaigust oma tervist hoida, lõpetada suitsetamine ja olla füüsiliselt aktiivne; samuti pole maal nii häid tingimusi kui linnas: puuduvad kõnniteed ja pole spordiklubisid.

Olukorda aitaks lahendada see, kui ka maal elavad inimesed saaksid piisavalt teavet ja neil oleks parem ligipääs näiteks kodustele treeningprogrammidele või nad saaksid nõuandeid suitsetamiseks loobumiseks kas või telefoni teel.

 

Allikas: ERR

Vaata ka: Rural living presents health challenges for cancer survivors

Foto: viamalina.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt