Hiina kasspoiss tekitab teadlaste hulgas siiani vaidlusi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. august 2013 kell 16:49



2009. aastal tekitas Hiinas ja kogu maailmas furoori säravsiniste silmadega algkoolipoiss Nong, kellel on hämmastav võime näha kottpimeduses. Poisi õpetaja ja kohapeale sõitnud ajakirjanikud väitsid, et lapse silmad hakkavad ööpimeduses helkima nagu kassil. Nongi hakati kutsuma kasspoisiks ja teda tõsteti esile kui uue generatsiooni esindajat, kellel avalduvad erilised öönägemise võimed.

 

Arstid hakkasid Nong Yousui ebatavalisi silmi uurima pärast seda, kui murelik isa ta arsti juurde viis, sest poisil olid kummaliselt heledad silmad. “Nad ütlesid, et ta kasvab sellest välja ning ta silmad muutuvad tumedaks nagu enamikul hiinlastel, aga seda pole juhtunud,” ütles poisi isa.

Nong on tavaline koolipoiss, kellele meeldib sõpradega väljas mängida, aga ereda päikesevalguse käes tunneb ta end ebamugavalt, olles sunnitud kogu aeg silmi kissitama. Samas, kottpimedas on ta nägemine ideaalne.

Hiina ajakirjanikud tegid poisiga mitmesuguseid katseid ja selgus, et Nong suudab ilma igasuguse valguseta täiesti pimedas lugeda ja kirjutada ja näeb pimedas sama hästi nagu tavalised inimesed päevavalguses. Maailmarekordeid kirja panev organisatsioon World Record Academy kinnitas poisi koguni esimese inimesena, kes suudab pimedas näha.

Öise eluviisiga loomadel on teatavasti välja kujunenud jahipidamisel kasuks tulev pimedas nägemise võime, mille teeb võimalikuks õhuke silmade taga paiknev peegelduv kiht tapetum lucidum. Ka Nongi helesinised silmad on nagu siiami kassil, helkides neoonroheliselt, kui neile valgus suunata, ütlevad poisi lähedased.

Nongi öönägemisvõime on äratanud nägemist uurivate teadlaste, evolutsioonibioloogide ja geeniteadlaste huvi. “Seda saaks kerge vaevaga uurida, kas poisi silmad ikka peegeldavad valgust tagasi nagu öise eluviisiga kiskjate silmad,” ütles Bloomsburgi ülikooli füüsik Nathaniel Greene. Ta lisas, et kuigi Nongi õpetaja väidab, et poisi silmad hiilgavad pimeduses, ei suutnud ajakirjanikud seda efekti filmilindile jäädvustada. Ka Buffalo ülikoolis töötav laste oftalmoloog James Reynolds märkis, et see efekt peaks kergesti tabatav olema – nagu filmis, mis näitab leopardide öist elu.

Reynoldsi sõnul pole seega tegemist geneetilise mutatsiooniga, nagu mõned uurijad välja pakkusid, sest selle väljakujunemine eeldaks pikka aega. “See oleks sama absurdne nagu tiibadega sündinud inimene,” ütles ta. Nongi uurinud ajakirjanikud olid hämmingus, et poiss suutis kottpimedas täita mitu küsimustikku. Reynolds ütles, et kuigi poisil ei tarvitse olla kassisilmi selle füüsilises tähenduses, võib tal olla lihtsalt väga hea öönägemine, mille põhjuseks on silmaiiris, millel on rohkem valgustundlikke rakke (kepikesi) kui tavaliselt. Või on video lihtsalt pettus – ei välistanud ta.

“On raske öelda, mis on tõde,” nentis Florida veterinaarmeditsiini kolledži oftalmoloogiaprofessor Dennis Brooks. “Siinkohal oleks vaja põhjalikku oftalmoloogilist uuringut,” sõnas ta. Berkeley ülikooli optometrist Adam Hickenbotham aga usub, et tegu on lihtsalt okulaarse albinismiga, mis seletaks poisi heledaid silmi, milles on tavalisest vähem pigmenti: see annabki kergelt hiilgava efekti ja raskendab eredas valguses nägemist.

 

Vaata videot:

 

Allikad: Why Don’t You Try This, World Record Academy, Live Science

Foto: endlessjrny.blogspot.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt