Toeta Telegrami!

Telegram hindab üle kõige inimese vabadust ise valida, millist informatsiooni ta lugeda tahab ja meil on väga hea meel, et oleme saanud seda vabadust juba üle kolme aasta pakkuda.

Vajame lugejate toetust, et ka käesoleval aastal tegusalt edasi toimetada. Sinu ühekordne panus - 10 eurot - on ettemaks terve aastatäie sõltumatu, põneva ja kasuliku info eest. Telegrami lugeja vabatahtliku aastamaksu tegemiseks vajaliku info leiad siit.

Igale toetajale kingitus!

NB! Armas püsitoetaja, kuna tegutseme nüüd MTÜ-na, on toetuse konto number muutunud!

Kuidas tuju mõjutab meie toiduvalikuid

2. märts 2014 kell 16:10unhappy-meateaterEmotsioonid mõjutavad meie söömist ning hea ja halb tuju võivad viia erinevate toitude eelistuseni. Miks kipub halvas tujus inimene valima pigem rämpstoitu ja heas tujus inimene teeb tervislikumaid valikuid?

 

Tundes end ebamugavalt või kehvas tujus, teab inimene, et midagi on viltu ja keskendub pigem sellele, mis on lähedane siin ja praegu. Selline mõtlemine viib tähelepanu toidu aistingulisele kvaliteedile, jättes tähelepanuta toidu toitumuslikud aspektid. Heas tujus inimesed näevad asju pikemas perspektiivis ning selline mõtlemine võimaldab keskenduda rohkem toidu abstraktsematele külgedele, sealhulgas ka tervislikkusele.

Selle teooria uuringus viidi läbi neli erinevat laboratoorset katset. Esimeses katses uuriti hea tuju mõju tervislike ja ebatervislike toitude hindamisele. Seejärel vaadeldi, kas halvas tujus inimesed väärtustasid rohkem rämpstoitu ja kas heas tujus inimesed avaldasid soovi teha tervislikumaid valikuid. Kolmas katse keskendus osalejate tähelepanu suunamisega hetkeseisust tulevikule ning neljandas katses uuriti toiduvalikutega seotud mõtteid.

See uuring näitas, et inimesed kipuvad tegema oma toiduvalikuid sõltuvalt sellest, kas nad on heas või halvas tujus. Heas tujus olevad inimesed mõtlevad rohkem tulevikule ja seega ka oma tervisele pikemas perspektiivis, samas kui halvas tujus inimesed keskenduvad  pigem toidu maitsele.

 

Allikad: ERR, Medical News Today

Foto: livinggreenmag.com

 

Toimetas Ksenia Kask