Mis aitab talveväsimuse vastu? Valgusteraapia ja teised nipid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. jaanuar 2022 kell 15:24



Pime ja kõle ilm lasub nagu raske tekk pea kohal. Isegi lund ei ole, mis veidi ilma valgemaks teeks. Päike käib nii madalalt, et nendel vähestel tundidel, mil see kuskil pilvede taga eksisteerib, on valgust umbes sama palju, kui suvel pea öistel kellaaegadel. Eesti Päevalehes nenditi, et põhjapoolkeral kannatab talvemasenduse all 10-20% elanikkonnast. Inimestele otsa vaadates näib, et pigem ehk 10-20% on sellest pääsenud. Selle asemel, et talvenukrust tumestada ülesöömise ja alkoholi, või lausa antidepressantidega, tasub aga uurida, mis aitab talveväsimust leevendada kehasõbralikul moel.

 

Talveväsimuse põhjuseks on toodud väga erinevaid faktoreid ning kindlasti on neil kõigil oma roll mängida. Kõige enam tuuakse esile loodusliku täisspektriga valguse nappust. Talvemasendus on saanud üle maailma oma definitsiooni – SAD (seasonal affective disorder) tähendab lisaks üldisele kurvale enesetundele seda, et inimestel on kalduvus talveperioodil magada rohkem, süüa enam ning eelistada süsivesikuid.

Valguse ja D-vitamiini nappus on üsna loogilised selgitused talvemasenduse kohta. Siiski aga on selle nähtuse kohta veel palju vastuseta jäänud küsimusi. Miks on selle sümptomid paljude jaoks kõige raskemad just jaanuaris-veebruaris, kui päevad juba pikemad on? Miks tabab see enam naisi, kui mehi ning miks näitab statistika, et kõige ena

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt