Veel teaduslikke tõendeid, et D-vitamiin võib kaitsta koroonasse raskelt haigestumise eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. september 2021 kell 17:54Trinity kolledži ja Edinburghi ülikooli uued uuringud vaatlevad seost D-vitamiini ja Covid-19 vahel ning leiavad, et ultraviolett-B (UVB) kiirgus (mis on D-vitamiini tootmisel nahas võtmetähtsusega) inimese elukohas nädalad enne Covid-19-sse nakatumist kaitseb märkimisväärselt raske haigestumise eest. Artikkel on avaldatud ajakirjas Scientific Reports.

 

Varasemad uuringud on seostanud D-vitamiini puudust suurenenud vastuvõtlikkusega hingamisteede viiruslike ja bakteriaalsete infektsioonide suhtes. Mitmed vaatlused on leidnud tugeva seose D-vitamiini puuduse ja Covid-19 vahel, kuigi pole välistatud, et need mõjud võivad olla tingitud ka muudest teguritest nagu ülekaalulisus, vanus või kroonilised haigused, mis on samuti seotud madala D-vitamiini sisaldusega organismis.

Muude tegurite eemaldamiseks võrrandist arvutasid teadlased välja “geneetiliselt ennustatud” D-vitamiini taseme, mida ei mõjuta muud demograafilised, tervise- ja elustiilitegurid, kasutades rohkem kui saja D-vitamiini seisundit määrava geeni informatsiooni.

Mendeli randomisatsioon on konkreetne analüütiline lähenemisviis, mis võimaldab teadlastel geneetiliste andmete abil uurida, kas D-vitamiin ja COVID-19 võivad olla põhjuslikult seotud. Vähesed varasemad uuringud on üritanud seda teha, kuid seni polnud põhjuslikku seost suudetud näidata. Selle põhjuseks võib olla asjaolu, et UVB-kiirgust, mis on inimeste jaoks kõige olulisemaks D-vitamiini allikaks, ignoreeriti.

 

Mis on selles uuringus ainulaadne?

Teadlased vaatlesid esmakordselt nii geneetiliselt ennustatud kui ka UVB-kiirgusega ennustatud D-vitamiini taset. Uuringus osales peaaegu pool miljonit Ühendkuningriigi inimest ja ümbritsevat UVB-kiirgust enne COVID-19-sse nakatumist hinnati iga osaleja puhul eraldi. Kahe muutuja võrdlemisel leidsid teadlased, et korrelatsioon mõõdetud D-vitamiini kontsentratsiooniga vereringes oli UVB-ennustatud D-vitamiini taseme suhtes kolm korda tugevam võrreldes geneetiliselt prognoosituga.

 

Millised olid leiud?

Teadlased leidsid, et ümbritsev UVB-kiirgus inimese elukohas enne COVID-19 nakatumist oli tugevalt ja pöördvõrdeliselt seotud haiglaravi ja surmajuhtumite esinemissagedusega. See viitab sellele, et D-vitamiin võib kaitsta raske COVID-19-sse haigestumise ja surma eest.

Kuigi Mendeli randomiseerimise analüüsi tulemused ei olnud selles uuringus lõplikud, täheldati mõningaid näitajaid võimalikule põhjuslikule mõjule. Kuna Mendeli randomiseerimise analüüsiks kasutatud geneetiliselt prognoositud D-vitamiini taseme vahel on suhteliselt nõrk seos, on võimalik, et praeguse uuringu juhtumite arv oli põhjusliku mõju veenvaks määramiseks liiga väike, kuid tulevased suuremad uuringud võivad sellele vastata.

 

Professor Lina Zgaga, Trinity kolledži meditsiinikooli epidemioloogia dotsent ja uuringu vanemteadur ütles: “Meie uuring lisab täiendavaid tõendeid selle kohta, et D-vitamiin võib kaitsta raske COVID-19-sse haigestumise eest. Põhjalikult kavandatud COVID-19 randomiseeritud eksperimentaaluuring D-vitamiini täiendava uuringu läbiviimisega on kriitilise tähtsusega. Kuni selle ajani, arvestades seda, et D-vitamiini toidulisandid on ohutud ja odavad, on kindlasti soovitatav võtta toidulisandeid ja kaitsta organismi D-vitamiini puuduse eest, eriti kui talv on tulekul.

Edinburghi ülikooli vähihaiguste epidemioloogia ja globaalse tervise professor ning uuringu vanemteadur, professor Evropi Theodoratou: “Arvestades, et COVID-19 vastu ei ole väga tõhusaid ravimeetodeid, arvame, et on oluline jääda avatuks D-vitamiiniga tehtud uuringute tulemustele.”

Zhejiangi ülikooli uuringu uurija dr Xue Li: “Meie uuring toetab D-vitamiini lisamise soovitust mitte ainult luude ja lihaste tervise säilitamiseks ühiskonna sulgemise ajal, vaid ka võimalikku kasu seoses kaitsega COVID-19 eest.”

 

Viide uuringule SIIN.

Allikas: technologynetworks.com

Tõlkinud Indrek Himma

 

Foto: Pixabay / PublicDomainPicturesKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt