Uudne akna-aia lahendus sündis rahvusvahelises koostöös

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. detsember 2013 kell 19:32



Enda salati ja maasikate kasvatamine on meeldiv ja kasulik tegevus, kuid väga paljudel jääb see praktiliste küsimuste taha pidama. Võib-olla ei ole sul aialappi ega isegi rõdu ning sul ei ole aega ega tahtmist korteris mässata tohutu hulga pottide ja mullaga. Ometi on igaühel võimalik luua oma aknale väike aed, võttes eeskujuks selle, kuidas NASA arendab välja kosmoses toidu kasvatamiseks mõeldud süsteeme.

 

Hüdropooniline akna-aed on avatud platvormi põhimõttel suure hulga inimeste abil välja töötatud süsteem, mis võimaldab kitsastes korteritingimustes vähese vaevaga luua endale isiklik aianurk ning noppida salatit, maasikaid ja muud pea aastaringselt. Britta Riley rääkis 2011. aasta TED-konverentsil sellest, kuidas sai alguse projekt R&D-I-Y (Research and Development It Yourself) Windowfarms. See on veebiplatvorm, mis liidab rohkem kui 18 000 inimest üle maailma, kes teevad koostööd, et arendada välja parimat aknaaedade süsteemi. Erinevad inimesed arendavad ja täiustavad olemasolevaid lahendusi ning jagavad seda kogukonnaga, et järgmised inimesed saaksid omkorda nende lahendusi täiendada ja parandada. Hüdropoonilise aia süsteemi on täiustatud LED-lampide, päikesepaneelide, sensorsüsteemide, toitainete allikate ja alternatiivenergia abil. Ning kõike seda tehakse avatud uurimustöö põhimõttel, kasutades kergesti kättesaadavaid materjale.

 

Kuidas aknaaed ehitatud on

NASA on eksperimenteerinud sellega, kuidas kasutada hüdropoonilist süsteemi ja kasvatada toitu sel moel, et taimede juurtele lisatakse kõrgekvaliteedilist toitainelahust. Korteriaknale sobivad aknaaiad on samal põhimõttel loodud vertikaalsed hüdropoonilised taimekasvatused toatingimustes toidu kasvatamiseks. Need koosnevad üksteise alla riputatud taimeanumatest, milleks sageli on katkilõigatud plastpudelid; toitelahuse voolikust, mis neid ühendab ning põrandal olevast mahutist, milles on pump, mis kindla ajavahemiku järel saadab toitelahust üles. See hakkab tilkuma taimede juurtele, mis on savigraanulitega täidetud anumates.

 

Avatud platvormiga uurimisprojekt

Kui Riley selle ideega välja tuli, siis soovis ta seda luua avatud uurimisplatvormina, vastupidiselt korporatiivsele mudelile, mis on avalikkuse jaoks suletud. Esimesed loodud süsteemid olid lärmakad, mürarikkad ja lekkivad. Kuid nende arendamiseks loodi veebileht, millel avaldati senine disain, et inimesed saaksid seda ise ehitada ja omalt poolt täiendada. Näiteks pakkus üks kasutaja välja pumbasüsteemi uuendamise, mis vähendas energiatarbimist poole võrra. Teised on täiendanud toitainelahust ning Soome leiutajad lisasid süsteemile LED-taimelambid, et korvata talvisel ajal valgusepuudust. Aknaaiad on sarnaselt avatud platvormiga tarkvarale jätkuvalt kasvanud ja arenenud. Juhtnöörid toimiva süsteemi ehitamiseks on igaühele vabalt kättesaadavad veebilehel windowfarms.com.

Lisaks suurepärasele lahendusele, kuidas “potipõllumajandust“ arendada, on R&D-I-Y projekt ideaalne näide sellest, kuidas tuua inimesi kokku ning anda neile võimalus koos luua ja leiutada. See on võimalus taasavastada inimeste omavaheline koostöö ning kohtuda leiutajaga iseendas.

 

 

Allikad: Real Farmacy, Research & Develop it Yourself, Window Farms

Fotod: windowfarms.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt