Tulevikutehnoloogia – päikesepaneelidega teekate

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. juuni 2014 kell 10:30Downtown Sandpoint 2 - smallErinevate tehnoloogiate odavamaks muutumisega on üha rohkem inimesi otsustanud proovida uusi lähenemisi vanadele probleemidele. USA-s on Julie ja Scott Brusaw asunud tegelema laguneva infrastruktuuri ajakohasemaks ja rohelisemaks muutmisega leiutise abil, milleks on päikesepaneele sisaldav teekate Solar Roadways. Paar loodab, et juba lähitulevikus kasutatakse nende teekatet maanteedel, kõnniteedel, parklates, sissesõiduteedel jm.

 

Solar Roadways koosneb kuusnurksetest kastikestest, millesse on paigaldatud nii elektri tootmiseks mõeldud päikesepaneelid, LED-valgustid, millega saaks pidevalt muuta teede kattemärgistust, kui ka süsteem, mis hoiab kastikesi pisut soojana, et sulatada teedelt lund ja jääd. Teede kõrvale luuakse ka koridorid, millest ühes hoiustatakse vajalikke juhtmeid ning teises kogutakse ja liigutatakse veepuhastusjaamadesse vihmavett.

Ideaalis suudab Solar Roadways toota elektrit, on paindlik kattemärgistuste muutmises, on keskkonnasõbralik (kaste kattev klaas tehakse ümbertöödeldud materjalidest), loob rohkelt töökohti ning investeerib tulevikku. Suure eelisena asfaltteede ees peetakse Solar Roadwaysi võrdlemisi lihtsat parandamist: välja tuleb vahetada vaid kulunud või viga saanud kastikesed. Leiutise loojate sõnul loodetakse rohelise energiaga aidata kaasa kliimamuutuste vastu võitlemisel, luua töökohti ning seega aidata majandust ja muuta liiklust ohutumaks.

Loojate sõnul suudavad paneelid vastu pidada 113 000-kilosele raskusele ning nende leiutis on praeguseks läbinud edukalt hõõrdejõu, koormuse ning kokkupõrgetele vastupidavuse teste. Samuti on juba loodud töötav prototüüp, milleks oli maja sissesõidutee. Brusawid on Solar Roadwaysi prototüübi jaoks saanud rahastust lausa kahel korral USA riikliku maanteede ameti (FHWA) käest ning peagi hakatakse tegelema teise prototüübiga, milleks on parkla. Solar Roadwaysi arendamiseks on algatatud ka rahastuskampaania IndieGoGo-s, millega hetkeseisuga on kogutud ligi 1,5 miljonit dollarit, kusjuures eesmärgiks oli seatud miljon dollarit.

Solar Roadways tundub olevat geniaalne leiutis ning kuigi paljud loodavad, et projekt õnnestub ning suudab levida, leidub ka neid, kes lihtsalt ei usu, et midagi sellist saab olla võimalik. Ennekõike ei usuta, et projekt suudab laiemalt levida, materjalid suudaksid päriselt kõikvõimalikele olukordadele vastu pidada ning paneelid toodaksid reaalselt piisavalt elektrit, et ära tasuda. Esmased teated prototüübi kohta on olnud aga lootustandvad ning igal juhul on põnev jälgida leiutise edasist arengut ja edukust.

 

Allikad: Solar Roadways, IndieGoGo, ExtremeTech, BetaBeatFoto: solarroadways.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt