Aedruum: nippe taimekasvatuseks napil pinnal

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. mai 2013 kell 13:17 

Blogi “Astraalrännak hingedefineerijate maailma” tuletab rohenäppudele meelde, et me elame ruumilises maailmas, kutsudes üles mõtlema “vertikaalselt” ja kasvatama endale ka nappides tingimustes tervislikku toitu.

 

Tänasel päeval on üha raskem leida looduslikku ja loomulikku maad, mida saaks ära kasutada taimede kasvatamiseks. Inimesed, kellel ei ole tahtmist – nende aiad on tühjad ning nad tarbivad imporditud poekaupa. On aga inimesi, kes kasutavad oma aiamaad iseenda äratoitmiseks. Paljudel üldsegi puudub võimalus ise kasvatada midagi.

 

Vertikaalne kasvatussüsteem hea saagikuse nimel

Väga paljud aednikud kasutavad peenarde rajamiseks tavapärast horisontaalset süsteemi. Tehakse maa peale üks või rohkem pikka peenart ja võimalik, et rohkem neid ei mahugi. Tegelikult on võimalik ehitada/meisterdada palju erinevaid süsteeme, mis ulatuksid kõrgusesse ning hoiaksid kokku palju ruumi.

Vertikaalne kasvatussüsteem on tänapäeval üha enam hoogu juurde saamas, eelkõige säästva ning produktiivsema saagikuse nimel. Me ju ometigi elame ruumilises maailmas – võimalused on täiesti olemas, tuleb vaid piisavalt tahta ja leida enda jaoks sobiv lahendus!

 

Kuidas saaks efektiivsemalt kasutada väiksemat maa-ala?

Amplitesse istutamine sobib suurepäraselt erinevate maitsetaimede kasvatamiseks. Neid saab riputada aedadesse mis tahes pindade külge – rõdudele, akendele. Materjalidena saab kasutada igasuguseid plastpudeleid, poes müüdavaid ampleid, ämbreid, purke jne.

Taimede vertikaalne suunamine aiakaartele on sobilik igasugu kõrvitsalistele, kurkidele jne.

Hea võimalus on taimekasvatustaskud ja muud huvitavad lähenemised, alustades seinale horisontaalselt riputatud veerennidest, aiapiirde külge kinnitatud kummikutest ning lõpetades püstiste euroaluste kasutamisega.

Taimepüramiidid on huvitava lähenemisega mitmetasandilised püramiidid, mille eeliseks on see, et keskmesse läheb suur kogus mulda, seega juurtele ei ole esitatud mingeid kasvupiiranguid – kõik mahub ilusti ära. Püramiididel on edukalt ning saagirikkalt kasvatatud maasikaid, erinevaid maitsetaimi ning loomulikult ka lilli.

Inimesed, pange oma kujutlusvõime tööle ning kasvatage ise endale täisväärtuslikku toitu!

 

Allikas: Blogi “Astraalrännak hingedefineerijate maailma”

Foto: addorganicgardening.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt