Raamat “Restart. Uus algus 7 päevaga”: Mis sind takistab?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. märts 2017 kell 14:45



20080 (1)

Foto: pilgrim.ee

Kuidas saada ellu värskust? Terje Manderi “Restart” on heaks sõbraks ja praktiliseks abimeheks muutuste elluviimisel. Siit leiad julgustust uuteks sammudeks ja nõu, kuidas muutusterajal kindlamalt teel püsida. 7 päeva sisaldab kiire eluviisiga inimestele hõlpsalt rakendatavaid keskendumise, tasakaalustamise ja stressi leevendamise tehnikaid, mis parandavad meeleselgust ja toovad kaasa targemaid valikuid ning nutikamaid taipamisi. Terje Mander on kümneaastase kogemusega psühholoog, toitumisspetsialist ja joogaõpetaja, kes jagab häid tulemusi toovaid juhiseid, teadmisi ning praktilisi tehnikaid igapäevase elujärje parandamiseks ja püsivate soovitud tulemuste saavutamiseks. Avaldame raamatust peatüki takistuste ületamisest.

 

Takistused teel. Mis mind takistab

Kas pole nii, et kogeme vahel justkui nähtamatuid seinu oma eesmärgi, unistuse ja tegelikkuse vahel? Küll on ebameeldiv see tunne! Vaatad ja võrdled ennast kellegagi, kes on edukas ja kõik saavutanud, kuid ise ei saa kuidagi tiibu sirutada ja sammuma asuda. Takistusi teekonnal ja ka nende põhjustajaid on mitmeid.

Ole enda vastu hell. Tea, et isegi kui takistus tundub suur, siis on alati midagi, mida saame teha. Väikesi samme astuda. Suunajuhiseks saad endalt küsida, mida ma saan just praegu, nüüd ja kohe teha, et teele asuda? Saades vastuse, tee see esimene samm!

 

Lõhume hirmumüürid

Kas sa oled vahel tundnud täit selgust, teadmist, ideed või suunda, kuhupoole liikuma minna? Tabanud end selguselt ja oledki juba astumas, kuid miski justkui hoiaks tagasi… Või oled täis tegutsemisindu, aga kuuled oma ideele teiste poolt erinevaid kommenteerivaid takistusi. Tihti muidugi kuuleme ka oma mõistuse hala, mis nii reaalselt meile selgitama hakkab, miks just too idee kõige targem valik pole. Mis siis teha? Mitte midagi? Tihtilugu laseme ajal mööda minna ning igapäevane olme ja rutiin võtavad jälle võimust. Meie oleme taas samas vanas mahlas mis enne.

Kõikide muutuste takistajaks on hirm, mis nii reaalselt suudab end ära põhjendada, miks järgnevad uudsed, tundmatud tegevused meile kasulikud pole. Vana on ju nii hea, teada, turvaline ja tuttav.

 

Mida sina kardad?

Hirmul on alati midagi öelda. Toon siin mõned näited, ehk tunned ennast ära. Tüüpiliselt leiame end lahendustelävelt, grandioossete ideede merest ning tunneme vabadust, liikumist, inspiratsiooni ja tohutut head elusat energiat. Siis aga käivitub peidetud hirm, mis hakkab meie sees oma plaati keerutama, küsides, kas see on ikka õige. Kas sa mõtled ikka ette, mis teised arvavad? Kas ma saan hakkama? Mis siis, kui ma ebaõnnestun? Mis siis, kui mu pere ja lähedased selle valiku pärast kannatavad? Mis siis, kui kaotan finantsilise stabiilsuse? Mis siis, kui jään sõpradest ilma? Mis siis, kui kogen lähedaste pahameelt ja negatiivset suhtumist? Mis siis, kui pean lahkuma ja jätma midagi? Kas need mõtted kõlavad sulle tuttavalt?

Need ja veel paljud sellesarnased “ilusad ütlemised” on mõistuse ning hirmu hääled tundmatu ees. Ehk takistused, mis meid paigal hoiavad. Minevik on tuttav ja turvaline. Uus on tundmatu ja ohtlik. Nii arvab meie alateadvus.

 

Hirmudest vabanemise mõttegümnastika

Vaata hetkeks lähemalt oma tuttavale, turvalisele, senisele teekonnale ning neis aset leidvatele ettevõtmistele ja kohustustele.

1.Võta selleks mõni paber või märkmik.
Märgi ära kõik oma senised tegevused; liikumised; läbikäimised teistega, lähedastega; tööalased tegevused; koosviibimised; harjumused; hobid.

Märgi need kõik endale selgelt paberile.

2. Nüüd vaatle neid tegevusi kõiki eraldi, esitades enesele küsimus ausaks vastuseks. Miks sa neid asju teed? Mis siis juhtub, kui sa neid asju ei tee? Mis siis saab? Kirjuta paberile kõik vastused. Püsi valitud teemas. Võid avastada, et mõningad tegevused sinu päevas võib ära jätta. Taipad, et teed paljusid asju just selle hirmuhääle pärast. Hirmust tunda ennast halvasti. Hirmust kriitika ees.

Meenuta, kui kaua sa seal hirmutammi taga juba viibinud oled? Kas valid jätkata hirmu poolt tekitatud raamides viibimist või otsustad astuda oma uute ideede ja soovide täitumise rajale?

Kõikide arengute ning uute suundade eel vaatle ja teadvusta neid piiranguid, sest need pole midagi muud kui aja jooksul kujundatud konstruktsioonid, mis käivituvad tuttavast ja turvalisest väljumise püüdel.

Sina otsustad, kas jääd siia või tuled minuga kaasa tundmatut ja imelist uut mängumaad enese jaoks avastama.

 

Vabane vanast

Uute alguste toetamiseks peame teadlikult lahti laskma kõigest vanast. Sellest, mis on seisma jäänud. Mis hoiab meid kinni iganenud mustrites ja õnnetuks tegevates tegevustes. Kui muutub kõik, siis muuda kõike.

Kui sa veel ei tea selgelt, mis see täpselt on, mida soovid oma elus muuta või kust alustada, siis alusta oma ümbruse korrastamisest. Loo sel nädalal kord oma kodus, kappides, anna ära, viska ära, müü maha, kingi ära asjad, mis sind ümbritsevad, kuid pole leidnud kasutust pikema aja vältel. Need on asjad, mis koormavad kappe, ei sobi enam pilti ega kokku sinu olemusega. Tihtilugu on need asjad seotud mõne toreda looga minevikust, nad on meile miskipärast armsad ja erilised, meenutavad kedagi või mingit toredat minevikuseika. Tegelikkuses aga hoiavad nad meid turvalises minevikus, mitte tänases päevas.

 

Vabane liigsetest asjadest

Selleks et luua uut tervist, suhteid ja soodsaid olukordi, tuleb luua kord ning selgus. Seda saame teha, kui vaatame üle, mis meid enam ei teeni. Mis mõtted, tunded, tegevused, elukorraldused takistavad meid jõudmaks uute eesmärkide täitumiseni?

Loome järk-järgult keskkonda, mis meie uute alguste ja muutuste rada toetaks. Lisaks saame muutuste takistaja – hirmu – ületamisele tähelepanu pöörata eluolule, mis meid ümbritseb, ja esitada siinkohal paar abistavat lihtsat küsimust: kuidas ma elan? Milliseks kujundan oma ümbruskonna, mis mind toetab? Kas hoolitsen oma ümbruse eest? Kas saaksin viia sisse muutusi, mis minu olemusega rohkem kooskõlas oleksid?
Toon välja mõned ideed ning lähtesuunad, mida teha ja mida võiksid oma elus üle vaadata.

 

Terje Mander

 

Allikas: Terje Mander “RESTART. Uus algus 7 päevaga” (Pilgrim, 2017)

Foto: pilgrimbooks.ee



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt