Joogafestivali üks peaesinejaid Ananda Das: Eestlased avavad end kiirelt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. märts 2019 kell 14:31Haapsalus 27.-28. juulil peetava Joogafestivali üks peaesinejaid on naerujoogaõpetaja Ananda Das (India). “Tema sügavus ja inimlik soojus, aga ka nakatav naer on lihtsalt midagi, mida tahaks üha uuesti kogeda,“ ütleb korraldaja Merit Raju hindu kohta, kes esines ka 2016. aasta festivalil. Allolevas intervjuus räägibki Ananda Das eestlastest ja naermisest.

 

Eestlasi peetakse kinnisteks ja huumorivaesteks. Kas naerujooga toimib meie puhul? Olete proovinud?

Jah, kindlasti toimib. Ma olen andnud Eestis kaks naerujoogatundi ja Joogafestivalil paar värkstuba. Esimene, 2015. aasta treening oli väga ilus ja südantavav kogemus tervele grupile. Tagasiside oli nii hea, et tegime selle uuesti aastal 2016 ja palju suurema grupiga. Eestlasi võidakse kinnisteks ja huumorivaesteks pidada nende halli ja külma kliima, kultuuri või ajaloo tõttu, kuid mina nägin, et eestlased on väga lahked ja ausad, valmis õppima ja mõistma. Nad avavad end kiirelt, reageerivad õpetustele suure entusiasmi ja motivatsiooniga ning võtavad naermise kohe kasutusele. Täiesti arusaamatu!

Ainus asi, mida sooviksin mainida, on see, et enamik osalejatest olid naised. Ma väga soovitaksin ka meestel tulla, eriti riikides, kus on nii külmad ilmad nagu Eestis.

 

Kuidas see tehnika toimib? Kuidas te ajate inimesed naerma? Mis on motivatsiooniks? On see erinevates kultuurides erinev?

See pole otseselt tehnika, vaid arusaam. See on teadlikkuse avamine, inimese hullumeelsuse jälgimine ja selle üle naermine. Naer sünnib, kui inimene ei suuda mõista seda dramaatilist filmi, mida mõistus peas ketrab ja mis põhjustab inimesele pidevat piina. Selleks, et tekitada kaunis katkematu naermine ja et inimene tajuks keha, mõistust ja südant, kasutame siiski ka erinevaid harjutusi ja hingamistehnikaid. Nende harjutuste abiga tuleb naer üsna kergelt, eriti grupienergias.

Erinevates kultuurides pole erinevust, sest tõsidus on igal pool sama nähtus ja sellest teadlik olemine ka sama. Kuid jah, on näha, kuidas geograafiline olukord mõjutab inimesi erinevalt. Kasu jääb aga samaks. Pole oluline, kus riigis elame või millises kultuuris kasvasime.

 

Naerujooga on kõige vabam joogastiil. Millest see koosneb?

Jah, see tõesti on kõige vabam joogastiil, väga spontaanne laia skaalaga improvisatsioon. Naerujooga ainus eesmärk on viia inimesed läbi pikendatud naeru, mis võib kesta 20 minutist kuni tunnini. See on nii kasulik vabastav tegevus, et lööb pea kohe klaariks.

 

Kui palju füüsilist tegevust naerujooga nõuab? Peab seda treenima?

Ei pea, naermine on inimese kõige olulisem instinkt. Pole vaja vaeva näha, et naerda ja õnnelik olla. Vaeva on näha ainult siis, kui soovite jääda tõsiseks. Treenida pole vaja, kuid juhendamine alguses on soovitatav.

 

Saab seda teha ka üksi?

Seda võib teha nii üksi kui ka grupis, kuid lihtsam on alustada inimestega, kellel on ühine eesmärk koos naerda.

 

Mida naerujooga inimesele annab?

Kergust, armastust, avatust, rahu ja teadlikkust. Ideaalsed koostisosad selleks, et läbida pingevabalt reis nimega elu kõigi loomulike ja paratamatute tõusude ja mõõnadega. 26. juulil annan ma sel teemal konverentsi koos treeninguga Tallinnas Kundalini Stuudios. Kõik on teretulnud meiega liituma.

__________

Rohkem infot Joogafestivali kohta leiad: Joogafestival (lisaks joogatundidele ka palju põnevaid ja inspireerivaid loenguid, lasteprogramm ja turg), Piletilevi

Foto: Joogafestival

 

Toimetas Elviira Eessaar / GoodNewsKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.